Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku rozpocznie się nabór wniosków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020. Zapowiedział to w Kielcach Marek Sawicki.

Jak powiedział minister rolnictwa, do dyspozycji polskich rolników jest 13,5 miliarda euro. Sawicki dodał, że ustawa o płatnościach, a także ustawa o rozwoju obszarów wiejskich zostały podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Pytany o sytuację producentów mleka po 1 kwietnia, kiedy zniesione zostaną kwoty mleczne, minister stwierdził, że najbliższe pół roku będzie bardzo trudnym okresem, szczególnie dla przetwórców. W opinii Marka Sawickiego - rolnicy i przedsiębiorcy powinni wspólnie budować większe organizacje i handlować artykułami mlecznymi na świecie, nie konkurując ze sobą. Zaproponował na przykład tworzenie wspólnych przedsiębiorstw eksportowych i handlowych. "Chodzi o to, by mieć większą, jednorodną ofertę" - zaznaczył.

Podczas wizyty ministra rolnictwa na targach AGROTECH doszło do incydentu. Marek Sawicki został zaatakowany jajami przez 78-letniego mieszkańca województwa łódzkiego. Ostatecznie, rzucone w kierunku ministra jaja nie trafiły go. Sprawca napaści został zatrzymany przez ochronę i przekazany policji. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia.