W Moskwie wznowiła pracę polsko - rosyjska grupa kontaktowa do spraw nadzoru weterynaryjnego. Jak poinformowała agencja TASS, w spotkaniu wzięli udział Główni Lekarze Weterynarii Rosji i Polski: Jewgienij Niepokłonow i Marek Pirsztuk.

Grupa kontaktowa ostatni raz zebrała się na wspólnym posiedzeniu dwa lata temu. Narastający konflikt związany z ciągłymi zastrzeżeniami stron rosyjskiej do jakości polskich produktów, a także ubiegłoroczne embargo nałożone przez Rosję na kraje Unii Europejskiej, nie sprzyjały utrzymywaniu kontaktów.

W trakcie pierwszego po przerwie spotkania, polscy i rosyjscy eksperci skoncentrowali się na kwestiach związanych z monitorowaniem rozprzestrzeniania się w Europie afrykańskiego pomoru świń. Strona rosyjska zaproponowała ograniczenie liczby dzikich świń, które są głównymi nosicielami tej choroby. Moskwa zwróciła uwagę na konieczność stworzenia strefy buforowej w obszarze największego zagrożenia, czyli na granicach: Polski, Białorusi i Litwy.

Posiedzenie grupy kontaktowej będzie kontynuowane jesienią, najprawdopodobniej w Polsce. Wtedy przedstawiciele obu krajów omówią kwestie kontroli granicznych i elektronicznej certyfikacji produktów spożywczych.