Handel miał być fundamentem naszego kapitalizmu. Dziś praktycznie nie istnieje

autor: Rafał Woś13.03.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:16
Rok 1990 był kluczowym momentem polskiej transformacji. To równo 25 lat temu polski skok w kapitalizm przestał być tylko marzeniem, a zaczął być rzeczywistością.

Rok 1990 był kluczowym momentem polskiej transformacji. To równo 25 lat temu polski skok w kapitalizm przestał być tylko marzeniem, a zaczął być rzeczywistością.źródło: ShutterStock

Mieli być kołem zamachowym naszego kapitalizmu. Mieli. Rodzimy handel praktycznie nie istnieje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • bookbis(2015-03-13 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    jak wielki kłam zadaje sie nam mówiac ,że nie było zainteresowania społecznego, Było Jest i Bedzie, my sól tej ziemi wołamy lecz nikt nas nie słucha bo dla nich wazniejszy jest szelest tych marnych kilku milionów eurusów i dolców wyciaganych z kieszeni niz swiadomosc ,że ich dzieci mogłyby tu życ naprawde niezle gdyby juz dzis nie musiały wyjeżdzac za chlebem

    Odpowiedz
  • Mel(2015-03-13 19:28) Zgłoś naruszenie 30

    Kolejny artykuł o tym, że transformacja to klapa, a nie sukces. Ciekawi mnie jednak, dlaczego teraz nagle ktoś pozwala coś takiego napisać w gazecie. Ktoś przestawił wajchę? Kto? Dlaczego?

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-03-13 20:18) Zgłoś naruszenie 40

    Tak właśnie wygląda wojna IV generacji - wojna gospodarcza , którą Polska przegrała z kretesem . Obce służby podstawiły nam agentów posługujących sie polskim językiem . Przy pomocy pieniędzy i działań służby wylansowały ich na elitę polityczno-gospodarczą naszego kraju . Przez 25 lat ta " elita " kieruje naszym państwem . W tym czasie " wolności " , o której tak radośnie pieje Bronisław Bul Dyzma-Komorowski , wyrugowano z obrotu gospodarczego rodzimych kupców i ich dostawców , monopolizując polski handel obcymi " marketami " , wysprzedano ( często za bezcen ) lub zlikwidowano ( cementownia Górażdże ) polskie zakłady wytwórcze , poddano obcym polskie banki , wodociągi , zakłady przetwórcze i wiele innych majątków naszego państwa , przyzwolono obcym na inwestycje w najlepszych lokalizacjach , doprowadzono do ogromnego bezrobocia i wielkiej emigracji ( tym razem bez powrotu ) , dodatkowo w naszym imieniu zadłużono nasz kraj na ogromną kwotę i dalej rabuje się majątek naszego państwa . Sprostytuowane media , w służbie mafii politycznej posłusznie milczą , podtrzymując stan świadomości ogłupiałego , biernego , leniwego społeczeństwa . Właśnie wchodzimy w ostatnią fazę tego rabunku i tej wojny IV generacji . Jeśli leniwi Polacy przyzwolą rabusiom i agenturze wygrać listopadowe wybory , rozbiór Polski zostanie ostatecznie dokonany . Zostaniemy bezpaństwowcami . Polską wpadnie na długie lata w łapy obcych służb i nowych jej właścicieli . My - społeczeństwo , będziemy chamami , którzy na tych nowych panów , na oligarchię będziemy pracowali , o ile będziemy w sile wieku . Zostaniemy pozbawieni w najbliższym czasie godziwych zabezpieczeń emerytalnych i od nowo historia , zaczniemy dziesiątkami lat krwawić , aby odzyskać nasze państwo . Jak do tego przyzwolimy , wszystkim nam zostanie wyznaczona kara za nasze lenistwo umysłowe . Krzysztof Kornatowicz

    Odpowiedz
  • realista(2015-03-14 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    kolejny naiwny tekst jak to niby dobrze ale tak naprawdę tragicznie..napisany jakby w oderwaniu od globalnych procesów, jakby to Polska była w oderwaniu od nich, woda na młyn wszystkich potłuczonych którzy tylko węszą spiski, drugie dno i obce interesy gnijąc w swych narzekaniach i zgorzknieniiu, ...a tu nic innego jak o brak kapitału się rozchodziło, albo się go miało albo nie, niby kto go miał... spółdzielcze domy handlowe czy społem?!?!?! czyli co należało dać im cieplarniane warunki i dotować aby może coś rodzimego wielkopowierzchniowego zakwitło po 20 latach??? bzdura! społem do tej pory tkwi w swym myarazmie pomimo prima lokalizacji.. kapitalizm i globalny rynek do którego wszyscy chcieliśmy nie znosi próżni.. ale te paskudne obce inwestycje także pchają całą gospodarkę..pewnie 'niestety' dla apologetów prl-u których dużo jak widać w komentarzach

    Odpowiedz
  • Pawloo(2015-03-14 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    No nie prawda ze tylko żabka jest polska. Alma i Piotr i Paweł rozwijają się super i mają polski kapitał, podobnie stokrotka (Emperia) a także polo Market. Euro cash na rynku hurtowym. Ale oczywiście dla "tezy" ładniej brzmi że został tylko nomenklaturowy Elektromis. Wstyd Panie Redaktorze, wszystko aby poprzeć swoją tezę.

    Odpowiedz
  • Orc(2015-03-14 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Upraszam autora o doczytanie definicji słowa "kapitalizm" o zwrotu "wolny rynek" bo artykuł jest napisany tak jakby w Polsce kiedykolwiek wystąpiło jedno albo drugie. W 1990 roku nastąpiła transformacja z socjalizmu realnego do realizmu socjalnego i poza kilkunastoma miesiącami funkcjonowania ustawy Wilczka o żadnym kapitaliźmie mowy w Polsce nie było. Tzn. często używano słowa ale były to albo celowe kłamstwa mające na celu zamydlić oczy albo majaki niedouków.

    Odpowiedz
  • Arow(2015-03-14 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co nakradli i zrobili przękręty finansowe to mają . Jeżeli ktoś sprzedaje z Polski towary do UE i innych krajów sprzedaje dobro narodowe. A jeżeli sprzedaje dobro narodowe to niech dzieli tą kasę na wszystkich Polaków a nie bieże ją dla siebie. Więc o jakim wy kapitaliźmie mówicie ? Takim że nieliczni mają pieniądze? A co z resztą którzy tych pieniędzy nie mają oni nie są wstanie funkcjonować w tym kapitaliźmie. W Polsce nigdy nie było demokracji ani kapitalizmu. Byli tylko ci co rozkradali nasz kraj bogacąc się kłamstwami i oszustwami i złodziejstwem w białych rękawiczkach i w dodatku w świetle prawa!

    Odpowiedz
  • anglik(2015-03-14 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    was też niedługo uznamy za spam ido morza..

    Odpowiedz
  • xoxo(2015-03-16 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to handel, a jak ludzie mozolnie gromadzili kapital z przyulicznych szczek, straganow na Stadionie czy hal na Pl. Defilad, to demokratyczna wiekszosc krzywila sie bo to dziadowskie, nieestetyczne i nieeuropejskie bylo. Pozniej bila brawo jak wyrzucali tych ludzi z miejsc pracy zamieniajac je na trybuny ludu ( za ktore trzeba bylo slono placic i ktore nigdy sie nie zwroca) a drobnych przedsiebiorcow na drobnych bezrobotnych...

    Odpowiedz
  • mateusz(2015-04-02 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    rozbrajają mnie te komentarze, lamenty i skargi jakby Polacy głodem przymierali, tylko na ulicach szpilki nie ma gdzie wbić tyle coraz nowszych samochodów :) oczywiście nikt nic nie wie o PESIE, Solarisie, Solbusie, Fakro, Piotrze i Pawle i dalejby wymieniać :) wg. nich powinno się wspierać "drobnych przedsiębiorców" znaczy się badziewiarzy którzy zatrzymali się w 92 i myśleli że całe życie będą na jednym schemacie trzepać kasiorę...

    Odpowiedz
  • nikt(2015-04-03 01:19) Zgłoś naruszenie 00

    a gdzie był przenikliwy redaktor ok 20 lat temu - nie uświadamiał w mediach Polaków o szkodliwości dla nich oddawania banków i handlu obcym, gdy było jeszcze sporo do uratowania?

    Odpowiedz