Handel miał być fundamentem naszego kapitalizmu. Dziś praktycznie nie istnieje

autor: Rafał Woś13.03.2015, 07:19; Aktualizacja: 13.03.2015, 08:16
Rok 1990 był kluczowym momentem polskiej transformacji. To równo 25 lat temu polski skok w kapitalizm przestał być tylko marzeniem, a zaczął być rzeczywistością.

Rok 1990 był kluczowym momentem polskiej transformacji. To równo 25 lat temu polski skok w kapitalizm przestał być tylko marzeniem, a zaczął być rzeczywistością.źródło: ShutterStock

Mieli być kołem zamachowym naszego kapitalizmu. Mieli. Rodzimy handel praktycznie nie istnieje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (31)

  • z(2015-03-13 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    W polsce państwo świadomie wspiera duże zagraniczne koncerny od 25 lat.

    Odpowiedz
  • wynalazca(2015-03-13 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehe,znowu walka o granty na bezproduktywne badania,znowu będziecie się kisić we własnej głupocie,ja bym dał Nobla człowiekowi który wywali na zbity pysk zagraniczny kapitał z Polski i odtalmudzi prawo w Polsce,to jest jedna decyzja która zmienia bieg historii i nadaje dynamikę rozwojowi

    Odpowiedz
  • darek(2015-03-13 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    T o dzis jest w polsce to zadna demokracja ani komunizm to mafia dlatego potrzeba prezydenta w polsce jakPutin aby cos ruszylo durzych przedsiebiorcow pod buta albo z buta i wynocha z polski

    Odpowiedz
  • Diogenes z Kaszub(2015-03-13 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jest i sukces wzrosła natomiast liczba sklepów sprzedających alkohol i dopalecze !

    Odpowiedz
  • Tessa(2015-03-13 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce już nie ma polskich zakładów !! Cały przemył i handel zostało zniszczony !!

    Odpowiedz
  • MrKuba65(2015-03-13 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętam wykład pewnego debila z tytułami naukowymi w TV który wciskał gawiedzi kit, że to bardzo dobrze że wpuszcza się koncerny na nasz rynek. Czy ktoś uczciwie może policzyć na jaką skalę drenują nas z owoców nasze pracy, jak do tego dodać rozrost biurokracji i rabunkowy fiskalizm będzie miał pełny obraz polskiej nędzy. A tu jeszcze wojenka na horyzoncie. Czarna rozpacz. Ciekawi mnie co zrobi Biedronka , Tesco , Lidl po pierwszych atakach rakietowych, braku energii , wody. Ludzie przypomną sobie znaczenie słowa GŁÓD.

    Odpowiedz
  • takie blablabla(2015-03-13 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    I co wynika z tego pisania - nic. Supermarket rośnie na supermarkecie,zatrudnia na śmieciówkach, za głodowe pensje,
    nierzadko mobbing - bo pracownik tam jest nikim.Na tych marnych pensjach jak sępy żerują firmy pośredniczące w zatrudnianiu sezonowych pracowników.W marketach tandeta na półkach, kupują pracownicy, bo za marną wypłatę na nic lepszego nie stać - i tak to się kręci. A nasz prezydent ględzi o wielkim sukcesie w wolnym kraju.

    Odpowiedz
  • kibic z dala niech sie nie wp.(2015-03-13 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    ja pamietam jak PANOWIE KUNA I ZAGIEL w moim miescie zburzyli baraki w centrum i na placu zbudowali market
    to ci PANOWIE robili kapitalizm
    a kołem zamachowym zmian były stare legitymacje

    przeciez nie bedziemy gadac o handlu w szczekach na rynku - bo ci są dzis dziadami

    Odpowiedz
  • piotrciech(2015-03-13 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zwięźle i na temat.Zostaliśmy oszukani .Nie dano nam czasu na wzbogacenie i inwestycje w większy format a z naszych podatków (rzetelnie płaciłem od 1990 roku)wspierano obcy kapitał.Polska z takimi elitami nie jest państwem dla uczciwych ludzi, to destrukcyjny dziwoląg ,który w takiej formie jest skazany na zagładę.

    Odpowiedz
  • BAJ(2015-03-13 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    W POLSCE SZUMOWINY DOSTAŁY SIĘ DO WŁADZI I PREFERUJĄ PRAWO ŻE NAJPIERW KASA Z PRZEKRĘTÓW DLA RZĄDZĄCYCH A DLA KRAJU NIEWIELE POZOSTAŁO

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-03-13 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny Panie Redaktorze, w Panu i Panu podobnych jest nadzieja na uświadamianie Polakom sytuacji społeczno - ekonomicznej Polski, a w tym konsekwencji decyzji naszych rządów, decydentów i bierności oraz marazmu społeczeństwa.
    Demokracja i wolny rynek - owszem - ale dla narodów mądrych i nie pokiereszowanych historią jak Polska i Polacy.

    Dziękuję za kolejny, ogromnej wagi, artykuł!

    Odpowiedz
  • ZŁasku(2015-03-13 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki wolny rynek jak jednych się systemowo niszczy a drugich faworyzuje -obcy kapitał tak było z przemyslem, bankami ,handlem jest z uslugami i bedzie z rolnictwem lasami i słuzba zdrowja a nasi rzadzacy pala głupa albo biora łapowki i w dup maja losy Polski i Polaków mysla tylko o sobie gdzie by tu najwiecej nakraść to oficjalny IVrozbiór Polski. A my na tych chu głosujemy bo tak sie sprytnuie okopali przy żłobie- media ordynacja wyborcza utrzymywanie partii przez podatników i podzial władzy i wpływów z klerem w katolkraju
    Ostatni gasi światło

    Odpowiedz
  • klient(2015-03-13 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    W tym roku zlikwidowałem kolejny mój sklep, ludzi zwolniłem bo nie miałem co z nimi zrobić, jestem małym przedsiębiorcą,(kiedyś zatrudniałem blisko 30-tu pracowników, teraz 11 osób), ale w ostatnich czterech latach samego podatku z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej zapłaciłem państwu ponad jeden milion złotych. czuje się przegranym człowiekiem, politycy odpowiedzialni za ten stan rzeczy są zwykłymi baranami (przepraszam wszystkie baranki i owieczki tego świata)

    Odpowiedz
  • Tytan(2015-03-13 13:17) Zgłoś naruszenie 30

    Wszyscy tu płaczą że rozwalony jest polski handel , a żadna z sieci handlowych nie wykazuje zysku .
    Drobny handel zanika w zastraszającym tempie . My handlowcy do których i ja należę jesteśmy gnębieni przez
    wszystkie możliwe urzędy którym brakuje kasy . Do wielkich sieci nikt na kontrol nie chodzi .
    Dziwne czemu . Po czasie załamania idziemy do tych sieci na kolanach prosić o pracę za najniższą krajową .
    Tam robią z nami co chcą łącznie z poniżaniem . Czy nie dość by z tym skończyć .
    Może powinni wszyscy Ci co popełniają samobójstwa z biedy i rozpaczy powinni zjednoczyć się tak jak
    górnicy , czy rolnicy i coś z tym zrobić .
    Nasz Rząd nam wmawia że tak dobrze jak jest obecnie to jeszcze nigdy nie było . Sama hipokryzja .
    Gdzie mają szukać pracy ludzie w wieku 55-65 latktórzy całe życie pracowali w handlu , a teraz są na bruku .

    Odpowiedz
  • leiter84(2015-03-13 15:34) Zgłoś naruszenie 10

    Kapitalna analiza. Dlatego zrezygnowałem z własnej działaności. Polski przedsiębiorca jest przygnieciony ZUSami, podatkami, fiskusmd przyczepiającym się do wszystkiego, zagmatwanym prawem. A zachodnie koncerny mają zwolnienia i ulgi podatkowe, strefy ekonomiczne i zezwolenia z urzędów na wszystko.
    Tylko że cały kapitał wypływa za granicę.

    Odpowiedz
  • Matoł pisze artykuł dla niby poważnej gazety(2015-03-13 15:36) Zgłoś naruszenie 01

    Kapitalizm nie jest ideologią...

    Odpowiedz
  • Karola(2015-03-13 16:40) Zgłoś naruszenie 12

    Mi się wydaje, ze handel wielkopowierzchniowy tez ma swoje plusy, pod warunkiem ze nie przesadza się z ilością galerii w jednym miejscu. Dla przykładu ja mieszkam na warszawskim Wilanowie i nie ma tu takiego miejsca, gdzie można wszystkie sprawy załatwić za jednym razem.. dlatego dobrze ze ma powstać niedługo galeria wilanów, w której ma być i kino, i restauracje, przy okazji też nowe miejsca pracy się pojawia.

    Odpowiedz
  • 1989(2015-03-13 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    " Po co nam to było,
    na co Nam to było
    tak ładnie się ... zaczęło" ...
    a tak ch...o się ... skończyło.

    Odpowiedz
  • cvb(2015-03-13 18:31) Zgłoś naruszenie 00

    jak ma się rozwijać rodzimy handel jak cały wykańczały najpierw hipermarkety, a tam gdzie nie udało im się dotrzeć dzieła właśnie dokończyły biedronki i lidle.
    Zresztą mega sklepy nadal powstają. NIech koś mi powie po co w Łodzi powstaje olbrzymia sukcesja skoro tuż obok jest pasaż łódzki, 2km dalej galeria łódzka, 5km manufaktura, 6km port łódź, nie wspominając już o różnych innych kauflandach
    powinien być całkowity zakaz budowania nowych sklepów, w którym sa więcej niż 2 kasy

    Odpowiedz
  • buhhaha(2015-03-13 18:43) Zgłoś naruszenie 10

    zniszczyli handel i zniszczą Polskę barany jedne!!!

    Odpowiedz