Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział w radiowej Jedynce, że jego resort zapytał Amerykanów o możliwość kupna pocisków typu tomahawk. Podobne pytania kierowane są do różnych państw.

Sprawa została nagłośniona przez media i wypowiedzi ministra, ale kwestia wyposażenia nowych okrętów podwodnych w taką broń nie jest nowa - mówi Jędrzej Graf. Poważnie traktowane są oferty Francuzów, Szwedów i Niemców. Na ich okrętach można stosować pociski manewrujące. Ekspert zwraca jednak uwagę, że rakiety Tomahawk nie są obecnie zintegrowane z żadnym z okrętów proponowanych Polsce.

Nasz kraj szuka różnych rozwiązań, ale od zakupu nowej broni do jej zastosowania może minąć sporo czasu. Tymczasem Polska chce wyposażyć się w okręty w dość szybkim tempie. Będzie więc trudno uzyskać zgodę na zakup samych pocisków, a potem dopiero je dostosowywać - mówi Jędrzej Graf.

Jak powiedział minister Siemoniak - sprawa wyposażenia okrętów podwodnych w tego typu broń była rozważana długo. Decyzja zapadła w zeszłym roku. Zapytania w tej sprawie kierowane są do wszystkich potencjalnych partnerów, w tym Amerykanów.