MON odpala kolejną bombę: Polska kupi tomahawki od USA?

autor: Maciej Miłosz12.03.2015, 07:43; Aktualizacja: 12.03.2015, 10:07
Tomahawk wyprodukowany przez koncern Raytheon

Tomahawk wyprodukowany przez koncern Raytheonźródło: Wikimedia Commons

Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej wystąpili do amerykańskiego Departamentu Stanu o możliwość zakupu rakiet manewrujących. To broń, która głównie ma odstraszać przeciwnika

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • Nowoczesna...(2015-03-12 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    ...jak F16 broń, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. "Tomahawk", to rodzaj indiańskiej siekierki bojowej do odstraszania przeciwnika.

    Odpowiedz
  • Waluś(2015-03-12 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    i bardzo dobrze . Należy je przerobić na polskie ciupażki - co by lepiej furgały od amerkanckich Hej !

    Odpowiedz
  • Ted(2015-03-12 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    W tytule napisano " tomahawki ". To takie siekierki używane przez Indian. Nie są drogie i proste w obsłudze. To nasz budżet wytrzyma. Ale na pociski manewrujące są za drogie i nam niepotrzebne! Niech wojskowi kupują sobie tańsze zabawki.

    Odpowiedz
  • R.C.(2015-03-12 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    A od kiedy to istnieje lotnicza wersja Tomahawka??? Istnieje wyłacznie morska- wyrzutnie lądowe zostały zniszczone po '87r., lotniczej nigdy nie było.

    Odpowiedz
  • Myslący(2015-03-12 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    I w ten oto sposób państwa (typu "aj waj") rozwijają swoją gospodarkę:
    - Najpierw destabilizacja sytuacji polityczno-militarnej państw i obszarów(najlepiej daleko od siebie) - oczywiście tych nieprawo...nych - nawet kosztem znacznych (ostatnio 5mldUSD) nakładów pieniężnych (patrz kolorowe rewolty: Tunezja, Irak, Egipt, Libia, Syria, Ukraina);
    - Nastepnie;
    a) na fali strachu "łaskawa sprzedaż" WMANEWROWANYM w konflikt państwom uzbrojenia rzekomo objetego ścisłym nadzorem (aby podnieść wizualnie wagę/istote współpracy);
    b)działania w kierunku podpisania korzystnych dla siebie porozumień - w tym typu "handele" - pod płaszczykiem zapewnienia - niby wszystkim - bardzo szeroko rozumienego "bezpieczeńśtwa;
    c) zawarcie w podpisywanych porozumieniach klauzul dot. rozpatrywania sporów i niejasności przed własnymi lub kontrolowanymi organizacjami arbitrazowo-sądowymi;
    d) tam gdzie nie zagraża to atomowtm odwetem - interwencja bezpośrednia - w celu zapewnienia sobie nowych terytoriów zależnych i rynków zbytu;
    I W TEN SPOSÓB (K)ROK PO (K)ROKU ... tylko do kiedy?
    Teraz naruszono tzw "otoczenie bliższe" NIEDZWIEDZIA, i obawiam się że teraz stworzy on je sobie z terytoriów tzw. nowych państw UE i NATO (Polska Litwa łotwa Estonia), a jeżeli nie bedzie mógł no cóż ... osaczone zwierze broni sie do śmierci i kąsa - BYLE NIE ATOMOWYM KŁEM.
    ps. prosze sprawdzic kto w Europie - walcząc tam gdzie USA "zagwiźdże" - musi mieć wizy do USA i kupuje najdrożej uzbrojenie???

    Odpowiedz
  • diabel(2015-03-13 01:01) Zgłoś naruszenie 00

    Rakirty nalezy kupic-yankiesi lubia pieniadze rowniez polskie

    Odpowiedz
  • m67(2015-03-12 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    ja tego nie kumam .za plotem wojna a tu padaja daty 2022 ,2030 ,a teraz co??

    Odpowiedz
  • mgr inż(2015-03-18 00:36) Zgłoś naruszenie 00

    Witam

    Mowa o dodatkowych 800 mln złotówek :)
    Prawdziwą wojnę zaczyna się niszczeniem celów strategicznych tz; guzik i lecą rakiety, niszczą wszystko co potrzebne by zminimalizować koszty napadu na inny kraj, tkz; cele strategiczne, tak się zaczyna i wygrywa wojnę, dopiero potem idą samoloty, czołgi miny itd!

    Na tarczę antyrakietową dla PL trzeba mieć min. 6 mld dolarów!!! to te niby 800 mil złoty to 1/30 tego co potrzeba!!!
    Jeżeli Polska Armia całościowo na modernizacje w 2015 roku ma w przeznaczyć ok 2,2 mld dolarów to jak wszystko przeznaczy tylko na tarczę i nic więcej nie będzie się robić to zbudujemy ją najszybciej w trzy lata!!!

    Ale gdzie inne projekty?

    te najważniejsze od najdroższych;
    1. śmigłowce UH-60M Black Hawk ok. 80-100 sztuk to ok. 2-3 mld dolarów
    2. uzbrojone i inne drony 200szt to koszt ok. 2 mld dolarów
    3. radary artyleryjskie i wyrzutnie rakiet itp. to 2 mld dolarów
    4. uzbrojenie podstawowe żołnierza Tytan 14 tysięcy zestawów, będą kosztowały ok. 800 mln dolarów
    5. kolejne 307szt. Rosomaków zamówione dopiero co w różnych wersjach za 450 mln dolarów

    i kolejne mniej kosztowne;

    6. Lekkie rozpoznanie patrolowe - 420 mln dolarów
    7. Symulatory i trenażery ok. 200-250 mln dolarów
    8. Samoloty transportowe C295M oraz M28 - ok.125 mln dolarów
    9. przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike ok.125 mln dolarów
    10. modernizacja starych czołgów 142 szt. leopard l4 będzie kosztowała ponad 112 mln dolarów
    11.wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki 2 mln dolarów
    12. rozpoznanie obrazowe i satelitarne ok. 1 mln dolarów

    te nieważne lub głupie wyrzucanie pieniędzy w błoto to;
    1. Marynarkę sobie odpuśćmy bo w razie konfliktu musi uciec by przeżyć, lepiej kupić rakietowe systemy obrony wybrzeża!!! Będzie jak w 39 odpłyną do Anglii i będą bronić Anglików a za wystrzelenie paru rakietek z okrętów jak się to uda r-cy zniszczą Wawe i Łudź oraz Olsztyn!
    2. 16 samolotów szkolnych, szkolnych to my mamy już od groma orlików itp.. Lepiej kupić 16 dwuosobowych f-16 a nie znów kupować coś do niczego! Jeżeli już tak chcemy to można zbudować taki szkolny samolocik jak iryda 2 w Polsce w Mielcu a nie kupować "szkoleniówkę" gdzieś na zachodzie?

    Pozdrawiam
    Mgr.inż.

    Odpowiedz