"Nie ma lepszej drogi dla rozwoju całej grupy, niż jej upublicznienie. To jest podmiot, który powinien zostać pod pełną kontrolą Skarbu Państwa, w tym przypadku 51% akcji" - powiedział Halicki w rozmowie z ISBnews.

"Myślę, że doprowadzenie do upublicznienia powinno rozpocząć się w przyszłym roku. Z równoczesnym rozwojem spółek, budujących siłę kapitałową grupy, czyli Bankiem Pocztowym i Envelo. Nowoczesnych spółek z nowoczesnymi usługami, dobrze i dynamicznie się rozwijającymi" - dodał.

Minister podkreślił, że Poczta Polska to firma o wielkiej tradycji, która gwarantuje dzisiaj bezpieczeństwo i jakość usług. Należy jednak pamiętać, że rynek pocztowy zmienia się bardzo dynamicznie i sama Poczta musi się zmieniać.

"To dotyczy wielu elementów w jej działalności: struktury budowania przychodu, usług podlegających modernizacji i stałego obserwowania rynku, aby jak najlepiej i najnowocześniej wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie i możliwości. Dotyczy to także struktury zatrudnienia i samej organizacji spółki" - zaznaczył.

Halicki powiedział, że z zadowoleniem przyjął poselskie projekty dotyczące komercjalizacji Poczty Polskiej.

"Jeden z zapisów, który pojawił się w projekcie, podnosi rangę Poczty Polskiej, jako przedsiębiorstwa do rangi spółki o kluczowym znaczeniu. To ważne także dla pracowników Poczty, aby widzieli możliwość pracy w tej firmie, która rozwija się dynamicznie i zmienia, jednocześnie stawiając skutecznie wyzwania konkurencji" - podkreślił.

W 2013 roku przychody grupy Poczty Polskiej wyniosły 6,509 mld zł, a wynik netto sięgnął 44 mln zł (spadek odpowiednio o 3,4% i 60% r/r). W ujęciu porównywalnym (bez inwestycji w kapitał ludzki wysokości 112 mln zł), wynik netto wyniósł 127 mln zł (wzrost o 15% r/r).