Na należących do Niemiec wodach Morza Północnego uruchomiono morską farmę wiatrową, która będzie dostarczać energię dla Grupy Lego. Słynny producent klocków za cel postawił sobie przejście do 2020 roku wyłącznie na odnawialne źródła energii. Ambicją firmy jest także produkowanie większej ilości energii niż będzie w stanie samodzielnie zużyć.

W morskiej elektrowni 78 potężnych turbin produkuje 312 megawatów ekologicznej energii elektrycznej, która mogłaby zasilić 320000 domów. Prace nad farmą ruszyły w 2012 roku. Farma wiatrowa Borkum Riffgrund 1 to wspólne przedsięwzięcie firy DONG Energy , William Demant Invest A/S, oraz Kirkbi A/S, czyli głównego udziałowca LEGO, z którego budżetu pokryto ok 400 mln euro tej inwestycji.

„Ta ogromna inwestycja nie jest jednorazowym wydarzeniem. Jest to nierozerwalnie związane z naszą ambicją zmieniania świata. Odbywamy niekończącą się podróż, w której inwestycja w odnawialne źródła energii to krok we właściwym kierunku” – mówił President and Chief Executive Officer Grupy LEGO.

Zgodnie z tym stanowiskiem, LEGO, jako uczestnik programu Climate Savers, działa na kilku polach związanych z ochroną środowiska. Od roku klocki sprzedawane są w mniejszych pudełkach wyprodukowanych z papieru z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council).

Jak tłumaczą przedstawiciele duńskiego giganta, wszystko po to aby zwiększyć ładowność ciężarówek i zmniejszyć ilość spalanego CO2 podczas transportu. W ten sposób zużyto 6000 ton tektury (14%) mniej, a potrzeby transportowe zmniejszyły się o 3000 samochodów. W efekcie do atmosfery trafiło 10000 spalin mniej. Następnym krokiem będzie zmiana sposobu produkcji instrukcji, broszur, a nawet materiałów reklamowych w sklepach. Certyfikat FSC posiada ponad 90 proc. produktów LEGO. Do końca tego roku ma to być 100 proc. a 75 proc. opakowań ma pochodzić z odzysku.

Utrzymując rosnącą z roku na rok sprzedaż, LEGO otwiera kolejne fabryki. Jedną z najmłodszych otwarto na Węgrzech w 2014 roku. Placówka od podstaw powstawała z myślą o zmniejszonym zużyciu wody i energii oraz recyklingu. W ten sposób mierzący 120 tys. metrów kwadratowych i zatrudniający 1200 osób kompleks w ciągu roku zużywa 60 tys. litrów wody i emituje 7000 ton spalin mniej niż porównywalne fabryki.

"Głęboko wierzymy, że największy wpływ na społeczeństwo mamy poprzez doświadczenia, które oferujemy dzieciom na całym świecie wraz z naszymi produktami. Nasze produkty są dla dzieci źródłem inspiracji i wspomagają ich rozwój podczas kreatywnej zabawy. Docieramy do coraz większej liczby dzieci na całym świecie, dlatego szczególnie dbamy, by proces powstawania i dystrybucji naszych produktów był zrównoważony. Wiemy, że nasze działania mają wpływ na planetę" - mówi w komunikacie grupy Jørgen Vig Knudstorp.