Po pierwsze, przedsiębiorcy mierzą się obecnie z wymagającą sytuacją gospodarczą: inflacją, podwyżkami stóp procentowych, zmianami w systemie podatkowym… A to tworzy potrzebę korzystania z rachunku umożliwiającego elastyczne zarządzanie firmowym kapitałem i otwierającego dostęp do różnych, adekwatnych do sytuacji form finansowania. Po drugie, doświadczenie pandemii wymogło gwałtowne przyspieszenie procesu cyfrowej transformacji przedsiębiorstw. Nowoczesny, dochodowy biznes to biznes skoncentrowany na działaniach on-line (e-commerce), uwzględniający nowe modele sprzedaży (np. dropshipping, kiedy to dostawca, a nie sprzedawca zajmuje się wysyłką towaru), ekspansji zagranicznej (np. e-eksport) czy formę pracy zdalnej. W obliczu tego rodzaju zmian standardowe, znane od lat funkcjonalności kont firmowych coraz częściej przestają być wystarczające. Innowacyjna działalność wymaga innowacyjnych rozwiązań – udogodnień, które pozwalają kierować spółką wygodniej, szybciej i sprawniej.
Czym kierować się przy wyborcze konta dla spółki? Podstawowe kryteria
Czy to konto jest dla Ciebie?
W pierwszej kolejności zwróć uwagę, że banki zwykle oferują kilka (a przynajmniej dwa) rodzajów kont firmowych. Niekiedy znalezienie propozycji skierowanej stricte do typu Twojej działalności będzie wymagało sprawdzenia, co znajduje się pod takimi etykietami jak: dla mikroprzedsiębiorców, dla przedsiębiorców, dla firm, dla spółek, dla korporacji itp. Czasami natrafisz też na kryterium finansowe: np. odrębne konto dla firm z wpływami do i powyżej kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Jeżeli prowadzisz spółkę, wyszukaj, zestaw obok siebie i przeanalizuj rachunki przeznaczone właśnie dla takich podmiotów i z myślą o Twojej skali działalności. Kolokwialnie mówiąc, ważne jest to, aby nie porównywać jabłek z gruszkami.
Jak wygląda otwarcia konta?
Sposób, w jaki przebiega założenie rachunku firmowego, to dobry sprawdzian tego, jak w ogóle będzie wyglądała Twoja relacja z danym bankiem. Otwarcie konta dla spółek wymaga wypełnienia odpowiedniego wniosku, podpisania umowy i przejścia przez procedurę weryfikacji tożsamości. Najlepiej, gdy każdą z tych czynności możesz wykonać całkowicie zdalnie, bez konieczności wizyty w oddziale. Banki, które szanują czas swoich (przyszłych) klientów korporacyjnych i chcą zapewnić im maksymalną wygodę, powinny udostępniać taką możliwość.
Jak działa bankowość internetowa i mobilna?
Dostęp do konta z dowolnego miejsca i o dowolnej porze to absolutna podstawa nowoczesnej bankowości. Korzystanie z usług banku przez komputer (stronę internetową) i smartfona (aplikację mobilną) gwarantują obecnie wszyscy, ale liczba udostępnianych klientom opcji i czyste wrażenia z użytkowania poszczególnych rozwiązań mogą znacząco różnic się od siebie. To, czego na pewno nie może zabraknąć w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej powiązanej z Twoim kontem dla spółki, to: przejrzysty podgląd rachunku, zlecanie i akceptowanie przelewów, dodawania i usuwanie użytkowników oraz zarządzanie ich uprawnieniami zgodnie z rolą i sytuacją w firmie, podpisywanie umów i składanie dyspozycji czy uruchamianie nowych produktów, takich jak dodatkowe rachunki, (np. walutowe), karty, lokaty, terminale itp.
Płatności mobilne za pośrednictwem portfeli płatniczych Google Pay i Apple Pay są już powszechnie używane przez firmy. Natomiast nowością na tym rynku, za którą zdecydowanie warto się rozglądać, jest BLIK dla biznesu. Płatności przy pomocy kodów BLIK szturmem zdobyły sympatię i uznanie klientów indywidualnych i jednoosobowych firm (pod koniec marca 2022 liczba aktywnych użytkowników wynosiła aż ponad 10 milionów osób!) i wszystko wskazuje na to, że w przypadku klientów korporacyjnych będzie dokładnie tak samo. BLIK dla biznesu pozwoli Ci nie tylko na wygodne płacenie w sklepach stacjonarnych i internetowych czy za wyjścia do restauracji, ale także stanie się świetną alternatywną dla służbowych kart dla Twoich współpracowników i pracowników. Warto podkreślić, że aktualnie jedynym bankiem, który oferuje BLIKA dla struktury bardziej złożonej niż jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli dla spółek i korporacji, jest ING Bank Śląski. Więcej o BLIKU dla biznesu w ING przeczytasz tutaj.
Transakcje nie znają już granic, dlatego bardzo przydatną funkcją w aplikacji mobilnej jest kantor 24/7, umożliwiający natychmiastową wymianę walut. Cennym atrybutem kantorów w aplikacjach mobilnych jest alert kursowy, dzięki któremu będziesz mieć pewność, że kupujesz walutę po najlepszej cenie, a nawet wymienisz walutę automatycznie, gdy osiągnie ona akceptowany przez Ciebie kurs.
Przy podejmowaniu decyzji, które konto dla spółki - a tym samym bankowość internetową i aplikację – wybrać, warto przyjrzeć się także samemu interfejsowi użytkownika konkretnych systemów. Większość banków na swoich kanałach wideo publikuje krótkie filmy demonstrujące działanie proponowanych rozwiązań. Poświęć tym materiałom chwilę i zobacz, która platforma jest dla Ciebie najprzyjemniejsza i najbardziej intuicyjna.
Mocne karty w ręku
Niezależnie od popularności nowoczesnych metod płatniczych, stara, dobra karta debetowa to narzędzie, z którego najprawdopodobniej będziesz korzystać niemal codziennie. Jeżeli prowadzisz handel zagraniczny, często podróżujesz (i/lub Twoi partnerzy czy kadra) po świecie w interesach, na pewno przyda Ci się karta z funkcją wielowalutową; innymi słowy: jedna karta do wielu walut. Działa to w ten sposób, że gdy już korzystnie kupisz interesującą Cię walutę, podpinasz rachunek walutowy do karty do konta (EUR lub PLN) i płacisz walutą (np. EUR, USD, SEK, GBP, HUF, CZK) bez kosztów przewalutowania - system automatycznie rozpoznaje walutę transakcji i pobiera środki z odpowiedniego rachunku
Czy Twoje konto dla spółki dotrzyma Ci tempa?
Współczesna biznesowa rzeczywistość wymaga ciągłego trzymania ręki na pulsie wydarzeń – podejmowania działań szybkich i zdecydowanych. O powodzeniu inwestycji, nawiązywaniu współpracy z kontrahentem czy wywiązaniu się z zobowiązań wobec niego często nie decydują już dni, ale godziny, a nawet minuty. Zwróć więc uwagę, czy bank oferuje transakcje w modelu 24/7, czyli w czasie rzeczywistym przez całą dobę, również w niedziele i świata (przynajmniej w zakresie przelewów między rachunkami w tymże banku czy zasilania kart), wydłużone godziny przelewów krajowych Elixir i SEPA (tak aby przelewy zlecone np. do godziny 14.00 były przekazywane do rozliczenia jeszcze tego samego dnia) i przelewy walutowe w trybie SWIFT GPI (szybsze od standardowych i z widocznym statusem realizacji transakcji). Sprawdź także, czy kiedy się pomylisz lub nagle zmienisz zdanie, będziesz mieć możliwość odwołania zleconego przelewu krajowego.
Finansowanie
Naturalne jest, że kiedy spółka potrzebuje dodatkowych środków na rozwój, w pierwszej kolejności zwraca się ku ofercie banku, w którym ma złożone konto. Oszacuj, jak bogata jest w tym zakresie oferta banku. Przyjrzyj się różnym formom finansowania: od karty kredytowej przez faktoring, limit na koncie, leasing po kredyt gotówkowy. Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z któregoś z tych produktów, np. od jak dawana musisz być klientem tego banku. Oceń stopień dostępności i czy bank regularnie przedstawia jakieś promocyjne warunki.
Usługi dodatkowe
Potrzeby spółek mogą bardzo różnic się od siebie. Może Twoja firma nie obędzie się bez terminala płatniczego, internetowej bramki płatniczej czy bankowego wsparcia biura rachunkowego… a może bez każdej z tych rzeczy? Upewnij się, że bank, w którym założysz konto, udostępnia takie rozwiązania. Porównuj nie tylko ich ceny, ale i możliwości.
Koszty
Koszty prowadzenia rachunku są porównywalne, ale może się pod nimi kryć różny zakres usług.
Dodatkowo korzystanie z konta może wiązać się z szeregiem opłat: przelewy (do ZUS i US, wewnętrzne, krajowe, europejskie, walutowe), wypłaty z bankomatu (w PLN czy EUR), wpłaty do wpłatomatu, wydanie i użytkowanie karty… Zawsze należy zawracać uwagę na cennik poszczególnych usług. Szukaj konta najlepiej dopasowanego do sposobu, w jaki będziesz z niego korzystać. Gdy często wypłacasz gotówkę, istotne będą dla Ciebie darmowe wypłaty z bankomatu; gdy robisz mnóstwo przelewów – niski ich koszt. Generalnie im więcej informacji w stylu „0 zł za…” znajdziesz, tym lepiej. Pamiętaj jednak, że wybranie najtańszego konta dla spółki w szerszej perspektywie może okazać się sporym błędem. Opłaty, o których mowa, są rzędu od kilkudziesięciu groszy do kilkudziesięciu złotych. A funkcjonalności, które wyróżniliśmy wcześniej, mogą przynieść kompletnie nieporównywalne z tymi wydatkami profity.
Sprawdź konto dla spółki teraz w promocji 0 zł przez 2 lata w ING Banku Śląskim.