Międzynarodowy Fundusz Walutowy gotowy przekazać Ukrainie kolejne 15 i pół miliarda euro (17,5 miliarda dolarów). O porozumieniu między przedstawicielami instytucji oraz ukraińskimi władzami poinformowała w czwartek w Brukseli szefowa MFW Christine Lagarde. W ciągu najbliższych 4 lat środki mają zostać przeznaczone na realizację nowego programu reform gospodarczych.

Zdaniem Lagarde, uzgodniony program “jest ambitny, trudny i nie jest pozbawiony ryzyka”. Reformy, do jakich zobowiązał się Kijów, mają polegać m.in. na restrukturyzacji banków, walce z korupcją czy zmianach w zarządzaniu firmami będącymi własnością państwa. Główne ryzyko wynika z niepewnej sytuacji geopolitycznej i konfliktu na Wschodzie kraju. S

zefowa MFW uważa jednak, że - biorąc pod uwagę determinację władz w Kijowie do wprowadzania ambitnych reform i zwiększone wsparcie międzynarodowe - program ma szanse powodzenia i może być nawet „punktem zwrotnym dla Ukrainy”. Lagarde dodała, że razem ze środkami z innych źródeł cały pakiet finansowy dla Kijowa w ciągu najbliższych 4 lat wyniesie około 40 miliardów dolarów.

Warunki porozumienia z MFW muszą być zostać zaakceptowane przez radę Funduszu.