Bank HSBC zamieszany w aferę oszust podatkowych na dużą skalę - donosi na swojej internetowej stronie francuski dziennik "Le Monde".

Według rewelacji gazety bank tylko w samej Francji pomógł podatnikom francuskim w ukryciu w latach 2006-2007 nieopodatkowanej sumy 6 miliardów euro.

Jak pisze "Le Monde" HSBC umożliwił ukrycie przed fiskusem 100 tysiącom klientów na całym świecie w latach 2006-2007 ponad 180 miliardów euro.

Sprawa wyszła na jaw po tym jak były pracownik banku Herve Falciani przekazał w 2008 roku francuskim urzędnikom skarbowym dane z archiwów w zapisie cyfrowym wykradzione z banku HSBC. Wobec banku jest prowadzone postępowanie w sprawie nielegalnych działań bankowych i ukrywania oszustw podatkowych.

Dziennik "Le Monde" jest w posiadaniu całości dokumentacji sporządzonej na podstawie tzw. "listy Falciani". Na liście tej figurują handlarze broni, narkotyków, finansiści organizacji terrorystycznych , politycy, osoby z show biznesu i sportu. Jako przykład dziennik podaje króla Maroka Mohameda VI czy amerykańskiego aktora Johna Malkovich'a.