Bank HSBC pomagał swoim klientom w uchylaniu się od płacenia podatków od pieniędzy zdeponowanych na kontach w Szwajcarii - tak wynika z dzisiejszych doniesień medialnych. Praktyki stosowane miały być przez 100 tysięcy indywidualnych klientów oraz dwadzieścia tysięcy firm.

Sprawie przygląda się Komisja Europejska. Jak powiedziała jej rzeczniczka Vanessa Mock , Bruksela od kilku lat prowadzi działania na rzecz walki z unikaniem podatków. "Te doniesienia potwierdzają, że tajemnica bankowa została wykorzystana do unikania podatków. Działania na rzecz walki z unikaniem podatków zostały podjęte zarówno na poziomie unijnym jak i globalnym. Jeśli chodzi o Szwajcarię, Unia Europejska wynegocjowała z nią porozumienie dotyczące opodatkowania oszczędności w 2004 roku. Teraz ta umowa jest uaktualniana tak, aby brała pod uwagę nowe standardy OECD i G20 w tym zakresie co będzie oznaczało jej szerszy zakres." - dodała rzeczniczka.

Komisja liczy, że nowe unijno-szwajcarskie uzgodnienia wejdą w życie do 2018 roku. Ponadto, jak przypomniała Mock, Bruksela w 2012 roku zaproponowała listę ponad 30 działań na rzecz walki z unikaniem podatków. Mają one na celu zwiększenie przejrzystości i wymiany informacji między administracjami podatkowymi.