Prof. Leokadia Oręziak o TTIP: Umowa pomiędzy UE i USA będzie korzystna tylko dla wielkich korporacji

autor: Lidia Raś04.02.2015, 07:00; Aktualizacja: 19.10.2015, 15:30
prof. Leokadia Oręziak

prof. Leokadia Oręziak - SGHźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Nieuczciwość całego procesu negocjacyjnego umowy handlowej pomiędzy UE a USA polega m.in. na tym, że korporacje oddelegowały do jego obsługi setki tzw. konsultantów, którym zapewniono nieograniczony dostęp do dokumentów negocjacyjnych oraz do polityków i funkcjonariuszy zaangażowanych w rozmowy. Dostępu takiego nie uzyskali przedstawiciele państw oraz strony społecznej, w tym pracowników. Podobnie zresztą wygląda sytuacja ze strony Stanów Zjednoczonych, gdzie na rzecz TTIP działają lobbyści wielkich korporacji i banków z Wall Street, natomiast interes społeczeństwa również został pominięty - mówi prof. Leokadia Oręziak z SGH.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (27)

 • aaaa(2015-02-04 17:51) Zgłoś naruszenie 271

  Niech Pani Profesor żyje 200 lat, a Redakcja częściej publikuje jej artykuły. Otworzyła nam oczy na to, jakim przekrętem były OFE i kto na tym naprawdę zarobił, trafnie ocenia zagrożenia związane z globalizmem i jest wybitnym ekspertem w dziedzinie ekonomii. Niestety polska transformacja poszła w kierunku modelu amerykańskiego, w którym ważne jest to, żeby milionerzy zarobili jak najwięcej milionów i później jak najszybciej sobie wymieniali odrzutowce na lepszy model, a nie w kierunku podnoszenia dobrobytu całego społeczeństwa. Po cholerę nam ten cały wzrost PBK, jeśli jego beneficjentami będą nieliczni, a reszta będzie pracować za minimalne wynagrodzenie i klepać biedę, bo przecież ci, którzy kręcą poszczególnymi biznesami muszą mieć np. coraz większe pałace?... A ludzka chciwość, niestety, nie zna granic! Gdybyśmy się wzorowali np. na krajach skandynawskich, mogło by nam być o wiele lepiej, ale niestety zazwyczaj w mediach publikowane są głosy ekonomistów liberalnych, takich, jak np. Prof. Balcerowicz, a wielu innych ma zgoła odmienne poglądy, tylko, że o tym się nie mówi. Liberalizm gospodarczy to nie jakaś prawda objawiona, z którą nie sposób dyskutować i powinny być w polityce gospodarczej uwzględniane również poglądy ekonomistów o orientacji, mówiąc nieco umownie, neokeynesowskiej.

  Odpowiedz
 • ted(2015-02-04 16:06) Zgłoś naruszenie 00

  do 5 : co to za atak ad persona. Może jakieś argumenty co do meritum ? Tacy debile sprzedadzą nas w skarpetkach...

  Odpowiedz
 • Chcę tylko zapytać(2015-02-04 15:11) Zgłoś naruszenie 10

  Szanowna Redakcjo,

  Dlaczego po raz kolejny poświęciliście tak wiele miejsca na tak długi wywiad z osobą zaczadzoną lewackim antyglobalizmem, która w dziedzinie ekonomii i handlu międzynarodowego kwalifikuje się do relegowania do I klasy liceum ekonomicznego. Ta pani pokazała już dobitnie swe krańcowe niedouczenie podczas dyskusji o OFE.
  Po co wywiadować takiego leppera w spódnicy?

  Odpowiedz
 • korina(2015-02-04 14:36) Zgłoś naruszenie 60

  A tu nad Wisłą, biedni będą jeszcze biedniejsi, a bogaci jeszcze bogatsi...

  Odpowiedz
 • EWA(2015-02-04 13:42) Zgłoś naruszenie 00

  Życie nie znosi próżni. Jeśli doda się do zagrożeń spodziewane w nadchodzących latach niebezpieczeństwo konfrontacji rdzennych obywateli Europy z muzułmanami i związany z tym spadek poziomu życia skorzysta na tym ... Rosja przyjmując masy imigrantów. W ten sposób Rosja rozwiąże sobie problem z demografią. A Europa, jaką znamy, umrze - w końcu prawo Darwina działa nadal.

  Odpowiedz
 • gość(2015-02-04 11:23) Zgłoś naruszenie 150

  Oglądałam film dokumentalny o producentach żywności w USA, robotnikach rolnych i wielkich sieciach handlowych które kontrolują ceny. Koszmar. W USA nadal panuje niewolnictwo i wprowadzą to u nas. Chociaż i tak jesteśmy już zniewoleni. Chyba nie ma przed tym ratunku. Szacunek dla Pani Profesor. Szkoda, że nie ma o tym mowy w mediach. Zaprasza się polityków i omawia ich problemy a nie mówi się o problemach społecznych. Najgorsze jest to, że prawo jest psute, a to ma istotny wpływ na nasze życie.

  Odpowiedz
 • fisher(2015-02-04 10:17) Zgłoś naruszenie 81

  Dlaczego ten artykul nie jest odpowiednio akcentowany na glownej stronie (na czerowno, font 24 lub wiecej, z jakas animacja przyciagajaca uwage) ???

  Panowmie z MG znow laduja nas w jakis kanal, ciekawe coz to za specjalisci?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane