Prof. Leokadia Oręziak o TTIP: Umowa pomiędzy UE i USA będzie korzystna tylko dla wielkich korporacji

autor: Lidia Raś04.02.2015, 07:00; Aktualizacja: 19.10.2015, 15:30
prof. Leokadia Oręziak

prof. Leokadia Oręziak - SGHźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Nieuczciwość całego procesu negocjacyjnego umowy handlowej pomiędzy UE a USA polega m.in. na tym, że korporacje oddelegowały do jego obsługi setki tzw. konsultantów, którym zapewniono nieograniczony dostęp do dokumentów negocjacyjnych oraz do polityków i funkcjonariuszy zaangażowanych w rozmowy. Dostępu takiego nie uzyskali przedstawiciele państw oraz strony społecznej, w tym pracowników. Podobnie zresztą wygląda sytuacja ze strony Stanów Zjednoczonych, gdzie na rzecz TTIP działają lobbyści wielkich korporacji i banków z Wall Street, natomiast interes społeczeństwa również został pominięty - mówi prof. Leokadia Oręziak z SGH.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (27)

 • Frankofil(2016-03-06 10:18) Zgłoś naruszenie 10

  To jest po prostu kontynuacja pryncypiów globalizacji, która dominuje w życiu społęczno - ekonomicznym świata. Swobodny przepływ ludzi i kapitału w interesie wielkich i dla wielkich. Do czasu.....

  Odpowiedz
 • lolek123(2015-09-08 15:51) Zgłoś naruszenie 121

  Świetny wywiad pokazujący jakie zagrożenia fatalne niesie dla nas i nie tylko ta umowa... tragedia..

  Odpowiedz
 • lekceważący ją(2015-04-17 21:02) Zgłoś naruszenie 011

  Ręce załamać, nad populistyczną demagogią, jaką ocieka każdy wywiad z tę niedokształconą pseudospecjalistką!
  Nie szkoda obniżać poziom Gazety na publikacje roztropkowania tej pani?

  Odpowiedz
 • EWA(2015-04-05 17:02) Zgłoś naruszenie 112

  Sprawa może okazać się poważniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę nadanie przez USA samym sobie prawa do napaści na każde państwo, organizację lub człowieka, którzy będą przeszkadzali realizacji "narodowych interesów USA" na całym świecie.
  Więc - czy, jeśli amerykańskie korporacje uznają,że któreś państwo nie zgadzając się na podpisanie tej skandalicznej umowy "narazi interesy USA" , to oznacza, ze takie państwo może zostać napadnięte i zniszczone?

  Czuję, że szykuje się coś potwornego.

  Odpowiedz
 • Piotr(2015-04-05 11:14) Zgłoś naruszenie 130

  Chciałem podziękować pani Profesor za mądry wywiad, który naświetla problem wpływu korporacji na nasze życie.

  Odpowiedz
 • Maximus(2015-03-16 11:03) Zgłoś naruszenie 00

  Polskie państwo oczywiscie jak zwykle najwiekszy dupowłaz USA. To maja byc polacy patrząc od prawej do lewej. Kazda władza zawsze dbała tylko o interesy USA i Watykanu kosztem polskiegpo społeczeństwa. Teraz oczekuja żebysmy szli na wybory i ich popierali. N iby w imie czego: Tajnych baz CIA w Polsce czy koscielnej komisji majatkowej.

  Odpowiedz
 • v2(2015-03-13 22:45) Zgłoś naruszenie 02

  odp. na IMPORTER, nie ma problemu z importem używanych aut z USA. Wpisuję 1USD i nikt nie robi problemów.
  Jest wolność umów, auto było obesr...e i nikt nie chciał kupić. Zapłaciłem 60 groszy VATu.

  Odpowiedz
 • Gosia(2015-02-18 20:59) Zgłoś naruszenie 80

  Wielka szkoda,że w mediach nic się o tym nie mówi.Oglądałam kiedyś program o potężnej sile MONSANTO

  Odpowiedz
 • Drakkar(2015-02-16 20:41) Zgłoś naruszenie 07

  Russia Today (RT) z chęcią przeprowadziłaby wywiad z panią profesor. Tam tacy kontestatorzy zbliżenia na linii USA-Europa mają zawsze szanse na swoje 5 minut.
  Gerald Celente, Max Kaisser i wielu wielu innych którzy wieszczyli upadek USA i potępiali hegemonię tego kraju, w którym tak naprawdę rozwijają się ich dzieci i wnuki.

  Odpowiedz
 • Drakkar(2015-02-16 20:38) Zgłoś naruszenie 010

  Pani profesor mówi językiem STAREJ EUROPY - europy urzędników i związkowców. Ta Europa na szczęście odchodzi w niebyt. Pozostają po niej tylko kredyty do spłacenia na kolejne 2-3 pokolenia.
  Gdyby nie duże korporacje to dzisiaj chlebuś kosztowałby 10zł za 1kg. Gdyby nie "polski Wallmart" to dzisiaj za kg kurczaka płacilibyśmy 30zł. Owszem jest to pasza, ale lepsza tańsza o 200% pasza, niż pasza w cenie kawioru jak ma to miejsce np. w socjalistycznej i zurzędniczałej Francji - socjalistycznej utopii urzędniczej, która właśnie zjada własny ogon.

  Odpowiedz
 • Walę tynki(2015-02-13 23:56) Zgłoś naruszenie 211

  Bardzo rzeczowy artykuł! Dlaczego nie jest na pierwszej stornie we wszystkich mediach???
  Miałem okazję niedawno być na spotkaniu, którego celem było przybliżenie małym i średnim przedsiębiorcom korzyści jakie przyniesie im TTIP w zaistnieniu na rynku amerykańskim. W spotkaniu brała udział garstka przedsiębiorców, także już obecnych na rynku USA, w większości "zielonych" w kwestii TTIP czego nikt nie ukrywał bo przecież negocjacje są TAJNE! Ale najlepsze jest to, że obecny przedstawiciel rządu w randze wiceministra gospodarki, NADZORUJĄCY !!! proces negocjacyjny Polski w zakresie TTIP też był "zielony" w tej kwestii. Poziom merytoryczny, prezentacji ( de facto wszystko...) w zderzeniu z wytresowanymi szeregowymi urzędniczkami z AMBASADY USA, nie jakimiś tam high flyerami był bardziej niż żenujący. Nie wspomnę, że oczywiście nie padły, żadne konkrety bo przecież wszystko tajne albo nie gotowe etc... Rozbawiła mnie także Pani (obywatel polski) reprezentująca Komisję Europejską w Polsce, z której wypowiedzi wynikało, parafrazując , że jest tak wiele konsultacji i spotkań do odbycia w ramach KE i krajów członkowskich, na temat nie dokończonych i nieznanych jeszcze tematów negocjacyjnych (bo przecież tajne), że tak naprawdę to już sama nie wie o co w tym TIPP chodzi! (nie mówiąć już o drugich dnach wymienionych w artykule).
  Spotkanie to, założę się, będzie podciągnięte pod "konsultacje społeczene" o których braku Pani Profesor wspomina w swoim artykule.
  Nie jestem ani Pisowecem, ani POwcem, właściwie nie mam opcji politycznej bo nie widzę ani partii ani nawet osoby która mogłaby mnie reprezentować. I tu nie chodzi o brak mądrych ludzi. To na naszą zgubę został stworzony system polityczny, który pozwolił na odcięcie mądrych tak aby zarządzanie półgłówkami w rządzie, sejmie było łatwiejsze, którzy następnie rządzą narodem, co w przypadku TIPP jest jak znalazł.
  Cały TIPP i co za tym stoi, co bardzo krótko i fajnie Pani Profesor nakreśliła, jest po prostu przekrętem korporacji i banksterów za przyzwoleniem sprzedajnych czy nawet po prostu głupich i nieudolnych politykierów.
  Dodam jeszcze, że jakiekolwiek pozostałe przy życiu niezależne media (na TVN,POLSATY i TVP nie liczę) powinny wszcząć dochodzenie dziennikarskie kto, i w jaki sposób reprezentuje Polskę i zgadza się na marginalizację i degradację społeczeństwa we własnym kraju poprzez popieranie niekorzystnych zapisów TIPP.

  Odpowiedz
 • senior(2015-02-08 11:34) Zgłoś naruszenie 60

  u nas jest za dużo ćwierćinteligentów, którzy nie są wstanie ogarnąć wszystkich konsekwencji podejmowanych decyzji

  Odpowiedz
 • Pepe(2015-02-07 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  Mówiły że w USA był handel ludźmi. No jak w USA się skoczył chadel z Afikanamy o pewudz ludzi to ont soł teraz odpas Europejczyków wikożycaś Handelek bo Głupy Europejczyk kupi gitar feedera za 300 zł a nie 3000 $.A ten chłop ubrany jak baba to poczotek iwasi U S A Ne Europe. Gacze hadowi też u nas wipeczyły sasa na bogacze swoich finałów .A co z USA rikem samochodów? Spedaje swoje samochody po niszych cenach.I co ma powiedzeni Japończyk jak w Europe jest pozbawiony do jego kultury a drugiej strony my pozwolimy na coś takiego ? Nie dobrze nie dobrze .

  Odpowiedz
 • rafal123(2015-02-06 12:11) Zgłoś naruszenie 00

  Polska stawia Weto!
  Czy powodem jest nasza doskonałość czy nie doskonałość ?

  Odpowiedz
 • przedsiębiorca(2015-02-05 19:48) Zgłoś naruszenie 00

  Doszliśmy już do takiego stanu, że rządzący politycy są głęboko w kieszeni międzynarodówki finansistów, gdyż muszą przez swoje zaniechania co raz więcej pożyczać od międzynarodówki finansistów prosząc ich i całując ich po rączkach, aby kupili obligacje, aby rząd miał na wydatki budżetowe, aby nie doszło do strajków.
  Budżet jest za krótki bo nasi myśliciele zamiast prowadzić politykę jakości prowadzą politykę najniższej ceny, tym samym zmuszają przedsiębiorców, aby szukali rozwiązań, aby jak najmniej płacili do budżetu i do ZUS i jak najmniejsze płacili wynagrodzenia, aby ich oferty mogły być niższe, aby nie wypadli z rynku najniższej ceny, stąd co roku budżet jest jeszcze bardziej za krótki.
  Z czego ma się podnosić popyt na polskie usługi i towary generujący popyt na miejsca pracy i wpływy do budżetu, chyba, że od polskiego banku PKO BP umoczonego w kredyty frankowe, którego jednym z akcjonariuszy jest Skarb Państwa. Istny Cyrk Monty Pythona.
  Ja od żadnego polityka nie usłyszałem, że należy zmienić politykę najniższej ceny na politykę jakości i podwyższyć wolną kwotę od podatku, aby z jednej strony więcej pieniędzy zostawić w portfelach rodzin, co podnosi poziom popytu oraz wymusi lepsze gospodarowanie groszem publicznym.
  Taki Struzik zadłuża województwo mazowieckie a w TV robi za eksperta.
  Ukłony dla prof. Leokadii Oręziak

  Odpowiedz
 • Matrix(2015-02-05 12:41) Zgłoś naruszenie 31

  W stanach panował urzędowy protekcjonizm zastosowany w celu powstania wielkich korporacji. Dopiero kiedy powstały wielkie koncerny zdolne konkurować na światowych rynkach i zasilać budżet dodatkowymi podatkami pozwolono na liberalizację handlu. A teraz pytanie na jakim stopniu rozwoju my jesteśmy? USA nie zrobią nic na czym nie zarobią kosztem innych. Nawet zakazali sprowadzania tańszych leków z Kanady. Tak wygląda wolna amerykanka.Są równi i równiejsi. Lobbing rządowy dozwolony w USA w odniesieniu do handlu światowego daje im przewagę np. w porównaniu z Polska, gdzie oficjalnie nie istnieje.

  Odpowiedz
 • JInx(2015-02-05 12:31) Zgłoś naruszenie 20

  Przepraszam, że agituję politycznie, ale Zieloni już od dawna mówią o tej umowie i o zagrożeniach, jakie się z nią wiążą. Pamiętajcie, głosując na obecną koalicję rządzącą, wybieracie rząd, który będzie lobbował dla wielkich korporacji.

  Odpowiedz
 • importer(2015-02-05 09:45) Zgłoś naruszenie 01

  Przecież to bzdura. Jak sprowadzasz samochód ze stanów to musisz zapłacić cło 10% i do tego akcyzę 3,1% do 3l i powyżej 18% ( liczone narastająco czyli od kosztu samochodu plus cła) to razem już 28% do tego 23% watu i jeszcze koszty transportu razem z ubezpieczeniem. Jak liczyłem to ponad 50% wartości zakupionego w USA samochodu to koszty dodatkowe.

  Odpowiedz
 • Wolfram(2015-02-05 06:44) Zgłoś naruszenie 40

  Ciekawe co Pan nr 5 chciał powiedzieć przez lewacki antyglobalizm. Przecież wszelkie ruchy lewackie właśnie dążyły do zjednoczenia mas pracujących na całym świecie, taki internacjonalizm i międzynarodówka więc to co pisze to bzdura. Pewnie wychowany na korporacyjno-bankowych pomyjach. A jak ten globalizm cudowny w wydaniu MFW i innych tego typu organizacji bardzo dobrze wiedzą ludzie pracujący za 0,5 dolara dziennie.

  Odpowiedz
 • Gość(2015-02-04 21:58) Zgłoś naruszenie 30

  Do 5. Można się nie zgadzać z poglądami Pani Profesor. Każdy ma swój rozum. Ale taki bezpośredni atak świadczy albo o braku kontrargumentów dla tego co mówiła, albo że jesteś osobą, która jest w stanie powiedzieć wszystko. To nie jest wymysł Pani Profesor, protesty przeciwko tej umowie odbywają się w wielu miastach Europy. A co do emerytur to chyba miała rację skoro nasz rząd odszedł od założeń reformy emerytalnej Buzka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane