Innowacje to warunek konieczny zrównoważonego rozwoju. Trudno wyobrazić sobie zmiany w otaczającym nas świecie bez świeżego spojrzenia na przyszłość. Na rolę innowacji zwracają uwagę organizatorzy konkursu „Liderzy ESG”. W tym roku kapituła konkursu po raz drugi wyłoni rozwiązania wyróżniające się w tej kategorii. Nagrodzone zostaną innowacje związane w szczególności z obszarami środowiska oraz społeczeństw. Konkurs jest kierowany do wszystkich zainteresowanych podmiotów i organizacji, niezależnie od ich wielkości i zakresu prowadzonej działalności.

O tym, dlaczego innowacje są tak ważne dla zrównoważonego rozwoju, mówi dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, członek kapituły konkursu „Liderzy ESG”. - Niemożliwy jest rozwój, a szczególnie zrównoważony rozwój, bez innowacji. Innowacje są jednym z krytycznych elementów rozwoju, dlatego bardzo się cieszę, że w konkursie „Liderzy ESG” organizowanym przez PwC, NN Investment Partners TFI i Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie kategoria Innowacje ma tak duże znaczenie - wskazuje.
Jak wyjaśnia prezes Dardziński, innowacje pomagają nam odpowiadać na zmieniającą się rzeczywistość. - Świat zawsze się zmieniał, przyspiesza tylko tempo zmian i ich charakter. Dziś musimy stawiać czoła wyzwaniom w obszarze energetyki, starzejącego się społeczeństwa, rewolucji cyfrowej czy problemów, które stawiają przed nami konflikty militarne. Jeśli współczesne przedsiębiorstwa chcą być liderami ESG, muszą znaleźć sposób na funkcjonowanie w tym niestabilnym świecie, z poszanowaniem ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego, a to możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki innowacjom - podkreśla.
- „Liderzy ESG” to konkurs dla tych, którzy już teraz podejmują zaawansowane działania z obszaru ESG, ale również tych, którzy dopiero stawiają w tym zakresie pierwsze kroki To konkurs dla tych, którzy będą chcieli rozwijać nie tylko innowacje technologiczne, lecz także - co bardzo ważne w drugiej edycji konkursu „Liderzy ESG” - innowacje społeczne. Na innowacje nie można patrzeć wyłącznie z perspektywy tego, co się dzieje wewnątrz przedsiębiorstwa - optymalizacja kosztów, budowanie nowej kultury organizacyjnej - lecz także budowanie całego swojego otoczenia, dbanie o łańcuchy dostaw, o to, jak wyglądają nasi kooperanci, jakich technologii używają, jakie są ich relacje ze światem zewnętrznym - wskazuje szef Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Innowacje w praktyce

Kategoria „Innowacja w obszarze ESG” to jedna z trzech - obok „Strategii ESG” i „Programu edukacyjnego w obszarze ESG” - kategorii, w których po raz drugi wyłonieni zostaną Liderzy ESG. W ubiegłorocznej edycji konkursu cieszyła się ona największym zainteresowaniem firm, czego odzwierciedleniem była liczba wypełnionych formularzy konkursowych. Spośród 34 podmiotów, które ubiegały się o tytuł Lidera ESG w kategorii „Innowacja w obszarze ESG”, nagroda diamentowa trafiła do Grupy PKP Energetyka. Nagrodzony projekt to magazyn energii na potrzeby trakcyjne w Garbcach - instalacja unikalna na skalę europejską.
O celach związanych z innowacjami i zrównoważonym rozwojem, które wyznaczyła sobie Grupa, szerzej mówi Grzegorz Siwek z PKP Energetyka. - Zasilanie polskiej kolei w 2030 r. w 80 proc. energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii. Jest to zadanie, które sobie wyznaczyliśmy, ale jest to też zadanie, które stoi przed całym polskim sektorem kolejowym. To nasza wspólna sprawa - wskazuje.
Siwek opowiada też o magazynie energii w Garbcach. - Są to cztery kontenery, które posiadają 4240 ogniw litowo-jonowych i umożliwiają przejazd pociągu z prędkością 160 km/h. To jeden z elementów całego systemu, który planujemy przygotować - mówi. Wskazuje przy tym, że PKP Energetyka chce, aby takich magazynów powstało w Polsce trzysta.
Grupa PKP Energetyka konsekwentnie realizuje przyjętą strategię ESG. Dokument tworzyliśmy wspólnie z naszymi pracownikami z różnych miejsc i szczebli w organizacji. Przez wiele miesięcy odbywały się warsztaty, które pozwoliły nam wypracować przede wszystkim matrycę istotności, która jest kompasem podejmowanych przez nas działań, oraz określić kluczowe obszary. Naszą strategię zrównoważonego rozwoju tworzyliśmy wspólnie ze strategią biznesową. Oba dokumenty wyznaczają cele do 2030 r. - wyjaśnia Siwek.
W strategii Grupa wyznaczyła pięć kluczowych obszarów: „Zapewniamy bezpieczne, przyjazne i różnorodne miejsce pracy”, „napędzamy transformację energetyczną”, „jesteśmy solidnym partnerem”, „formułujemy zrównoważony łańcuch dostaw”, „tworzymy solidną firmę”. W strategii uwzględniono również wskaźniki, które pozwalają monitorować poziom realizacji celów.
Oprócz Grupy PKP Energetyka w I edycji konkursu „Liderzy ESG” nagrodzone zostały również spółki Contec za najnowocześniejszą na świecie technologię utylizacji zużytych opon (Nagroda Złota) oraz Żabka Polska za pierwszy w Polsce sklep zasilany w 100 proc. energią ze źródeł odnawialnych (Nagroda Srebrna). Kapituła przyznała także wyróżnienie firmie Vertigo Farms, która wdraża innowacyjne rozwiązania w produkcji rolnej.

Innowacje środowiskowe i społeczne

- W kategorii „Innowacje w obszarze ESG” uwzględniane są nowe, innowacyjne rozwiązania, istotna modyfikacja bądź ulepszenie dotychczasowego rozwiązania, które umożliwiają prowadzenie własnej działalności w sposób zrównoważony, ograniczający negatywny wpływ na środowisko albo wspierają innych przedsiębiorców w tym obszarze - tłumaczy Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor w PwC Polska.
Jak dodaje, firma może zgłosić zarówno rozwiązanie, nad którym pracowała bezpośrednio, jak i rozwiązanie, które powstało dzięki jej finansowaniu.
Sama kategoria „Innowacja w obszarze ESG” została w tym roku podzielona na dwie podkategorie. Pierwsza dotyczy rozwiązań realizujących cele środowiskowe, w tym związane z klimatem. Druga obejmuje cele społeczne. - Można zgłosić rozwiązania stosowane we własnym przedsiębiorstwie lub wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich dwóch lat, albo przygotowane do wdrożenia lub komercjalizacji w tym lub w kolejnym roku - wyjaśnia zasady konkursu Pieczyńska-Czerny.
Zgłoszenia mogą składać spółki prowadzące działalność gospodarczą z siedzibą na terytorium Polski oraz inne podmioty lub organizacje działające w Polsce. Swój udział w konkursie mogą zgłosić także podmioty dopiero rozpoczynające swoją biznesową podróż, czyli startupy. Kapituła może zdecydować o przyznaniu im osobnej nagrody.
Jakich projektów rozwiązań oczekują organizatorzy konkursu? - W naszym projekcie widzimy miejsce na inicjatywy z takich obszarów, jak zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych lub rozwiązania umożliwiające zasobooszczędną lub materiałooszczędną gospodarkę lub inne działania przyjazne dla środowiska. W tym roku liczymy również na innowacje społeczne, których założenia oparte będą na społecznym włączeniu, wyrównywaniu różnic, dążeniu do zapewnienia dobrej jakości pracy i życia - wyjaśnia Pieczyńska-Czerny.
Radzi też, na co powinny zwracać uwagę podmioty, które chcą wziąć udział w konkursie w kategorii „Innowacja w obszarze ESG”. - Zanim zgłosisz swoje rozwiązanie realizujące cele środowiskowe, ustal konkretny cel, któremu dedykowane jest rozwiązanie, np. dotyczące stopnia redukcji zużycia energii, wody, zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń lub innych szkodliwych odpadów, ochrony bioróżnorodności czy działań na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Opisz, jak nowe rozwiązanie działa lub jakie nowe funkcjonalności lub możliwości posiada, podając - o ile to możliwe - zebrane dane liczbowe dotyczące przyczyniania się do poprawy odziaływania na środowisko lub człowieka - wskazuje.
Jeśli rozwiązanie zostało już wdrożone, uczestnik konkursu powinien opisać, jakie rezultaty ono przynosi. W przypadku projektów, które są na etapie opracowywania, warto podać planowany termin wdrożenia lub komercjalizacji oraz przedstawić ocenę możliwości jego wykorzystania przez małe i średnie spółki.
- Jeżeli projekt związany jest z dbałością o zrównoważony rozwój społeczny, podaj, jakie możliwości lub jakie wyniki przynosi, lub jakich rezultatów spodziewasz się w obszarze spraw pracowników, społeczności, klientów czy innych interesariuszy - uzupełnia dyrektor w PwC Polska.
Rekomenduje również, aby wypełnić formularz w sposób zwięzły i dodawać konkretne dane liczbowe w opisach. W zgłoszeniu warto też wyjaśniać pojęcia, jeżeli kandydat używa języka technicznego. Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie wszystkie zainteresowane podmioty, zarówno duże, jak i małe, i średnie organizacje. Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych upływa 30 września.
Zdobądź tytuł „Lidera ESG”
Aplikuj do 30 września 2022 r.
Organizatorzy:
liderzy ESG / Fot. materiały prasowe