statystyki

Czy Polska potrzebuje jeszcze więcej przedsiębiorców?

autor: Jerzy Cieślik23.01.2015, 07:14; Aktualizacja: 23.01.2015, 07:57
Jerzy Cieślik, ot. Wojtek Górski

Jerzy Cieślik, ot. Wojtek Górskiźródło: DGP

Odpowiedź wydaje się oczywista. Przedsiębiorcy to motor rozwoju gospodarczego i główne źródło nowych miejsc pracy. Im będzie ich więcej, tym lepiej dla kraju. Jednak w świetle współczesnych międzynarodowych badań porównawczych nad przedsiębiorczością odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.

Wynika z nich, że przedsiębiorców nie powinno być zbyt mało, ale też zbyt dużo. Optymalny poziom zależy od tego, na jakim etapie rozwoju znajduje się dany kraj. Te najnowsze ustalenia można by traktować jako przejaw czysto akademickich sporów, gdyby nie poważne implikacje dla polityki gospodarczej, także dla Polski.

Im wyższy poziom rozwoju, tym mniej przedsiębiorców

Związek między aktywnością przedsiębiorczą a poziomem rozwoju społeczno-gospodarczego to centralna kwestia podejmowana od kilkunastu lat przez naukowców skupionych wokół międzynarodowego projektu badawczego Global Entrepreneurship Monitor (GEM), w którym z ramienia Polski uczestniczy także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Uzyskane wyniki (dane z 2013 r.) pokazują, że najwyższy poziom aktywności przedsiębiorczej mają kraje zacofane, znajdujące się w stadium gospodarki surowcowo-rolnej. Jest to w przeważającej większości przedsiębiorczość wynikająca z przymusu ekonomicznego. Wobec braku środków do życia i możliwości pracy ludzie podejmują najbardziej prymitywne formy samozatrudnienia w handlu i usługach.

Wraz z postępującym uprzemysłowieniem stopa przedsiębiorczości szybko spada, bo ludzie znajdują pracę w nowo powstających przedsiębiorstwach, która daje im znacznie wyższy poziom dochodu i większą stabilność. A co z poziomem przedsiębiorczości w gospodarkach najwyżej rozwiniętych? Tu badacze przez wiele lat lansowali koncepcję odwrócenia tendencji spadkowych po przekroczeniu pewnego poziomu PKB na głowę. Jednak najnowsze badania empiryczne nie potwierdziły tej tezy. Poziom aktywności przedsiębiorczej spada także po przejściu do stadium gospodarki opartej na innowacjach, choć w tempie malejącym.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane