statystyki

Z nerwem na ratunek nerwom

autor: Maciej Miłosz16.01.2015, 08:54; Aktualizacja: 16.01.2015, 09:08

Główne zalety: nieskomplikowany sposób produkcji i niska cena. Naukowcy z Łodzi wymyślili sposób, który może zrewolucjonizować zrastanie się nerwów odpowiedzialnych m.in. za czucie czy poruszanie palcami.

Ponad 60 ciężko rannych. Poszkodowani w katastrofie kolejowej przewożeni są do szpitali. Przy sali operacyjnej w jednej z placówek stoi maszyna, która rozmiarem przypomina ekspres do kawy. – Będę potrzebował rurki o długości dwóch cm oraz średnicy 2 mm – mówi chirurg. Technik uruchamia maszynę i po kilku minutach implant pomagający w regeneracji nerwów jest gotowy. Operację można rozpocząć, a szanse pacjenta na to, że znów będzie poruszał palcami w zmiażdżonej dłoni, zostały istotnie zwiększone. Informacja o wypadku to fikcja. Ale reszta – nie. Być może już w niedalekiej przyszłości właśnie w takie urządzenia – opracowane przez naukowców z Politechniki Łódzkiej – będą wyposażone sale operacyjne na świecie, w których przeprowadza się zabiegi neurochirurgiczne.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane