statystyki

Z nerwem na ratunek nerwom

autor: Maciej Miłosz16.01.2015, 08:54; Aktualizacja: 16.01.2015, 09:08

Główne zalety: nieskomplikowany sposób produkcji i niska cena. Naukowcy z Łodzi wymyślili sposób, który może zrewolucjonizować zrastanie się nerwów odpowiedzialnych m.in. za czucie czy poruszanie palcami.

Ponad 60 ciężko rannych. Poszkodowani w katastrofie kolejowej przewożeni są do szpitali. Przy sali operacyjnej w jednej z placówek stoi maszyna, która rozmiarem przypomina ekspres do kawy. – Będę potrzebował rurki o długości dwóch cm oraz średnicy 2 mm – mówi chirurg. Technik uruchamia maszynę i po kilku minutach implant pomagający w regeneracji nerwów jest gotowy. Operację można rozpocząć, a szanse pacjenta na to, że znów będzie poruszał palcami w zmiażdżonej dłoni, zostały istotnie zwiększone. Informacja o wypadku to fikcja. Ale reszta – nie. Być może już w niedalekiej przyszłości właśnie w takie urządzenia – opracowane przez naukowców z Politechniki Łódzkiej – będą wyposażone sale operacyjne na świecie, w których przeprowadza się zabiegi neurochirurgiczne.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane