statystyki

Europejskie marzenie zamiast american dream

autor: Andrzej Szahaj09.01.2015, 07:31; Aktualizacja: 09.01.2015, 07:32
Andrzej Szahaj filozof polityki i historyk myśli społecznej, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

Andrzej Szahaj filozof polityki i historyk myśli społecznej, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeczytałem właśnie w internecie, że prawie milion ludzi już podpisało się w Europie pod petycją przeciwko układowi o wolnym handlu pomiędzy USA a Unią Europejską. Rozumiem ich, sam bym się podpisał. Dlaczego? Stany znam nieźle, spędziłem tam na różnych stypendiach prawie trzy lata i nie ma we mnie ani cienia ideologicznie motywowanego antyamerykanizmu tak typowego dla wielu lewicujących Europejczyków z Francuzami na czele.

Lata spędzone w Stanach uważam za bardzo szczęśliwe i zawodowo owocne. Moja osobista sympatia do tego kraju nie przeszkadza mi jednak trzeźwo oceniać istniejącego tam systemu społeczno-ekonomicznego jako niewartego akceptacji, a tym bardziej przejmowania przez Europę.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • 'European Dream'(2015-01-10 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  'European Dream' czyli akceptacja TTIP to koniec liczacej liczacej sie Europy na arenie miedzynarodowej, koniec Euro, calkowite zwyciestwo dolara amerykanskiego i funta brytyjskiego oraz w dalszej kolejnosci rozpad UE, upadek rolnictwa europejskiego i wiodacych galezi przemyslu.
  To bedzie amerykansko-brytyjski neokolonializm calej Europy.

  Jestem absolutnym przeciwnikiem ukladu wolnego handlu pomiedzy USA i Unia Europejska.

  Odpowiedz
 • 'European Dream' cd(2015-01-10 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  Swego czasu wszystkie rzady krajow czlonkowskich - wszystkie jak jeden maz wyrazily zgode na na negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu pomiedzy USA i UE /TTIP/ .

  Osobiscie bylam nieco zdziwiona. ze Francja, liczacy sie producent rolny, bo Polska wszystko podpisze co Jej podsuna, nie zaprotestowala w sprawie rolnictwa, a przeciez podstawowe produkty rolne to produkty strategiczne.

  Francja 'sprzedala sie' za wino i chyba to prawda, bo obecnie Wlosi przeznaczaja coraz wiekszy areal pod winnice, przygotowujac sie w ten sposob do TTIP-owskiej Europy.

  Pod dyktando najsilniejszych korporacji amerykanskich i brytyjskich, m.in. poprzez mechanizm ISDS bedzie ksztaltowana przyszlosc Europy, marna przyszlosc Europy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane