statystyki

Europejskie marzenie zamiast american dream

autor: Andrzej Szahaj09.01.2015, 07:31; Aktualizacja: 09.01.2015, 07:32
Andrzej Szahaj filozof polityki i historyk myśli społecznej, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

Andrzej Szahaj filozof polityki i historyk myśli społecznej, profesor zwyczajny na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeczytałem właśnie w internecie, że prawie milion ludzi już podpisało się w Europie pod petycją przeciwko układowi o wolnym handlu pomiędzy USA a Unią Europejską. Rozumiem ich, sam bym się podpisał. Dlaczego? Stany znam nieźle, spędziłem tam na różnych stypendiach prawie trzy lata i nie ma we mnie ani cienia ideologicznie motywowanego antyamerykanizmu tak typowego dla wielu lewicujących Europejczyków z Francuzami na czele.

Lata spędzone w Stanach uważam za bardzo szczęśliwe i zawodowo owocne. Moja osobista sympatia do tego kraju nie przeszkadza mi jednak trzeźwo oceniać istniejącego tam systemu społeczno-ekonomicznego jako niewartego akceptacji, a tym bardziej przejmowania przez Europę.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • 'European Dream'(2015-01-10 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  'European Dream' czyli akceptacja TTIP to koniec liczacej liczacej sie Europy na arenie miedzynarodowej, koniec Euro, calkowite zwyciestwo dolara amerykanskiego i funta brytyjskiego oraz w dalszej kolejnosci rozpad UE, upadek rolnictwa europejskiego i wiodacych galezi przemyslu.
  To bedzie amerykansko-brytyjski neokolonializm calej Europy.

  Jestem absolutnym przeciwnikiem ukladu wolnego handlu pomiedzy USA i Unia Europejska.

  Odpowiedz
 • 'European Dream' cd(2015-01-10 09:42) Zgłoś naruszenie 00

  Swego czasu wszystkie rzady krajow czlonkowskich - wszystkie jak jeden maz wyrazily zgode na na negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu pomiedzy USA i UE /TTIP/ .

  Osobiscie bylam nieco zdziwiona. ze Francja, liczacy sie producent rolny, bo Polska wszystko podpisze co Jej podsuna, nie zaprotestowala w sprawie rolnictwa, a przeciez podstawowe produkty rolne to produkty strategiczne.

  Francja 'sprzedala sie' za wino i chyba to prawda, bo obecnie Wlosi przeznaczaja coraz wiekszy areal pod winnice, przygotowujac sie w ten sposob do TTIP-owskiej Europy.

  Pod dyktando najsilniejszych korporacji amerykanskich i brytyjskich, m.in. poprzez mechanizm ISDS bedzie ksztaltowana przyszlosc Europy, marna przyszlosc Europy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane