Startuje druga edycja konkursu Liderzy ESG. Jego celem jest wyłonienie przedsiębiorstw, które szczególnie wyróżniają się w obszarze zrównoważonego rozwoju. W konkursie nagrodzona zostanie również osoba fizyczna – wizjonerka albo wizjoner zielonej transformacji. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 30 września 2022 r.
Startuje druga edycja konkursu Liderzy ESG. Jego celem jest wyłonienie przedsiębiorstw, które szczególnie wyróżniają się w obszarze zrównoważonego rozwoju. W konkursie nagrodzona zostanie również osoba fizyczna – wizjonerka albo wizjoner zielonej transformacji. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 30 września 2022 r.
Pierwsza edycja konkursu Liderzy ESG – rozstrzygnięta w grudniu 2021 r. – spotkała się z dużym zainteresowaniem firm, które wybrały ścieżkę zrównoważonego rozwoju. O nagrody przyznawane w trzech kategoriach starało się łącznie 85 firm i programów. Do kategorii wizjoner/wizjonerka zielonej transformacji zostało zgłoszonych 16 kandydatur.
Największa konkurencja pojawiła się w kategorii innowacja w obszarze ESG, gdzie o tytuł Lidera ESG walczyły 34 przedsiębiorstwa. W kategorii program edukacyjny w obszarze ESG swoje działania skupiające się na rozwoju wiedzy z zakresu ochrony środowiska i klimatu przedstawiło 31 podmiotów. 20 podmiotów rywalizowało w kategorii strategia ESG. Jak będzie podczas tegorocznej edycji konkursu?
Tak jak w ubiegłym roku podczas drugiej edycji konkursu spółki będą mogły zawalczyć o tytuł Lidera ESG w kategoriach: strategia ESG, program edukacyjny w obszarze ESG oraz innowacja w obszarze ESG. We wszystkich trzech obszarach przyznane zostaną statuetki za pierwsze miejsce – diamentowe, drugie miejsce – złote oraz trzecie miejsce – srebrne. Dodatkowo kapituła może przyznać wyróżnienie.
W przypadku kategorii strategia ESG o nagrodę mogą się ubiegać spółki prowadzące działalność gospodarczą z siedzibą na terytorium Polski. Kapituła konkursu oceni przyjętą i realizowaną przez kandydatów do statuetki strategię w obszarze środowiskowym, społecznym i pracowniczym oraz transparentność i ład korporacyjny towarzyszący tym działaniom. Zgodnie z regulaminem firmy mogą zgłosić do konkursu strategie przyjęte na lata 2021 lub/i 2022 lub/i na lata następne, czyli na okres co najmniej dwóch lat, rozpoczynający się jednak nie wcześniej niż w 2021 r. Jednocześnie kapituła może przyznać osobne nagrody za strategię dla małych i średnich przedsiębiorstw z siedzibą na terytorium RP.
Do konkursu w kategorii innowacja w obszarze ESG mogą zgłaszać się spółki prowadzące działalność gospodarczą z siedzibą na terytorium RP oraz inne podmioty lub organizacje działające w Polsce, które finansują, współfinansują, wprowadzają lub przygotowują innowacyjne rozwiązanie. W przypadku podmiotów, które zdecydują się wziąć udział w konkursie, jurorzy ocenią nowe innowacyjne rozwiązanie lub istotną modyfikację czy ulepszenie dotychczas stosowanego rozwiązania, które wspiera lub umożliwia prowadzenie zrównoważonej działalności, przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko czy do zrównoważonego rozwoju społecznego. Ostatnie kryterium to nowość w porównaniu z pierwszą edycją konkursu. Decydując się na zgłoszenie w tej kategorii, trzeba pamiętać, że przez innowacyjne rozwiązanie rozumie się produkty, usługi, technologie lub procesy stosowane lub możliwe do zastosowania w prowadzonej działalności gospodarczej. Do konkursu można zgłaszać innowacyjne rozwiązania wdrożone we własnym przedsiębiorstwie lub wprowadzone na rynek w ciągu ostatnich dwóch lat albo przygotowane do wdrożenia lub komercjalizacji w 2022 lub 2023 r. Jeżeli chodzi o najlepsze innowacje, kapituła zastrzega sobie prawo do przyznania osobnej nagrody w tej kategorii dla start-upów.
Trzecia kategoria, w której będą rywalizować uczestnicy konkursu, to program edukacyjny w obszarze ESG. Organizatorzy zapraszają do zgłaszania się spółki prowadzące działalność gospodarczą z siedzibą na terytorium RP oraz inne podmioty lub organizacje działające na terytorium RP, których celem jest wspieranie działań na rzecz ESG oraz które finansują, współfinansują, przygotowują lub rozpowszechniają program edukacyjny. Członkowie kapituły przyjrzą się programom edukacyjnym pod kątem tego, czy kształtują świadomość oraz wywierają pozytywny wpływ na zachowania i działania, w tym podmiotów gospodarczych w obszarze ESG. Do konkursu można zgłaszać programy przeprowadzone w ciągu ostatnich dwóch lat lub przygotowane do realizacji w roku 2022 lub 2023.
Warto podkreślić, że każdy podmiot przystępujący do konkursu może stanąć w szranki w więcej niż jednej kategorii. Przystąpić mogą również kandydaci pierwszej edycji konkursu, z wyjątkiem laureatów w danej kategorii (np. laureat pierwszej edycji konkursu w kategorii „Strategia ESG", w drugiej edycji może przystąpić do konkursu w kategoriach „Innowacja w obszarze ESG oraz „Program edukacyjny w obszarze ESG").
Liderzy ESG to jednak nie tylko spółki i organizacje, ale też pionierzy z imienia i nazwiska. Dlatego w drugiej edycji konkursu, podobnie jak w 2021 r., zostanie przyznana nagroda specjalna dla wizjonera/wizjonerki zielonej transformacji, czyli dla osoby fizycznej, która przeprowadziła najbardziej imponującą zmianę w obszarze zielonej transformacji w spółce prowadzącej działalność gospodarczą lub dla największego innowatora lub promotora w dziedzinie zielonej transformacji. Wizjonerów mogą zgłaszać członkowie kapituły oraz spółki i podmioty biorące udział w konkursie oraz te, które nie wysłały zgłoszenia w żadnej z kategorii.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz konkursowy zamieszczony na stronie www.liderzyesg.pl. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2022 r., do końca dnia.
Na tegorocznych uczestników konkursu czeka poprzeczka wysoko zawieszona przez Liderów ESG 2021. Przypomnijmy, że w cieszącej się dotychczas największą popularnością kategorii innowacje zwyciężyła Grupa Kapitałowa PKP Energetyka (Nagroda Diamentowa). Kapituła konkursu doceniła magazyn energii na potrzeby trakcyjne w Garbcach, uruchomiony przez grupę w 2021 r. Nagrodę Złotą zdobyła spółka Contec S.A. – za najnowocześniejszą na świecie technologię utylizacji zużytych opon, zaś Nagrodę Srebrną Żabka Polska Sp. z o.o. za pierwszy w Polsce sklep zasilany w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Kapituła przyznała również wyróżnienie dla Vertigo Farms, doceniając wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w produkcji rolnej.
Nie mniejsza konkurencja pojawiła się w przypadku programu edukacyjnego. Diamentowym liderem ESG w tej kategorii została firma Velvet CARE Sp. z o.o., która wdrożyła program edukacyjno-grantowy „Velvet. Piątka dla natury”. To inicjatywa promująca i wspierająca ekologiczne postawy i działania wśród uczniów szkół podstawowych, ich rodzin i nauczycieli. Nagroda Złota trafiła do firmy Saint-Gobain w Polsce za projekt „Polskie miasta przyszłości 2050”. Nagroda Srebrna powędrowała z kolei do autorów programu „Akademia Kropelki”, czyli do Wodociągów Miasta Krakowa SA, które położyły nacisk na edukację ekologiczną od najmłodszych lat.
Spośród 20 podmiotów rywalizujących w kategorii strategia ESG Nagrodę Diamentową zdobyła Grupa Ciech SA. W 2021 r. koncern przyjął strategię ESG „Chemia dla lepszego świata”, czyli zestaw ośmiu zobowiązań z obszaru ochrony środowiska, troski o społeczeństwo oraz najwyższych standardów ładu korporacyjnego. Kapituła doceniła również firmę Lidl Polska. Sieć handlowa zdobyła Nagrodę Złotą za strategię uwzględniającą m.in. zaawansowaną politykę i strategię gospodarowania odpadami. Nagroda Srebrna powędrowała do nagrodzonej już w kategorii innowacje PKP Energetyka. Grupa kapitałowa przedstawiła strategię, która zawiera cele ilościowe i terminy ich realizacji, zgodnie z którymi PKP Energetyka ma przyczynić się do tego, iż za pięć lat polska kolej zasilana będzie czystą energią w 50 proc., a za 10 lat – w 85 proc.
Czym zaskoczą konkurentów i kapitułę konkursu kandydaci do tytułu Lidera ESG 2022?
Czytaj więcej na: www.liderzyesg.pl
DZR
Reklama
Reklama
Reklama