statystyki

Inteligentny człowiek się nie nudzi. A może powinien?

autor: Anna Wittenberg26.12.2014, 16:00
para spędza czas wolny

Im bardziej powszechna jest walka z nudą, tym częściej pojawiają się ludzie, którzy występują w jej obronie.źródło: ShutterStock

W świecie, gdzie miarą człowieczeństwa jest produktywność, na nudę nie ma miejsca. Niesłusznie

Na przystanku autobusowym, w tramwaju, w kolejce do lekarza – wszędzie tam, gdzie pojawia się moment oczekiwania, z kieszeni wyskakują smartfony, czytniki Kindle, tablety, czasem jeszcze książki i czasopisma. To smart boredom – sztuka mądrego wykorzystania pozornie bezproduktywnych momentów. Mądrego, czyli pożytecznego: przeglądania stron (zdobywania wiedzy), siedzenia na Facebooku (podtrzymywania kontaktów), telefonowania (załatwiania niecierpiących zwłoki spraw).

W czasach kiedy największą zbrodnią jest marnowanie czasu, nie możemy pozwolić sobie na to, by nawet najkrótsze chwile wypełniało bezczynne oczekiwanie. Powszechnie wiadomo przecież, że inteligentny człowiek się nie nudzi.

Pięć odcieni nudy

– Nuda jest czasem bez właściwości, nie możemy sobie przypomnieć, co robiliśmy. Dopiero gdy mamy na ten temat przemyślenia i refleksje, okazuje się, że mnie coś nudziło. Większość ludzi kojarzy ją negatywnie, bo przeżywa ją w negatywny sposób. Sama nuda nie może być jednak ani dobra, ani zła. Może takie być to, co z nią robimy – mówi Mariusz Finkielsztein, doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Finkielsztein sam na zajęciach z socjologii nudził się tak bardzo, że aż zaczął się zastanawiać nad tym fenomenem. Kiedy przekonał się, że współczesna socjologia o nudzie mówi bardzo niewiele, postanowił zgłębić temat – przeprowadził badania wśród studentów UW. Okazało się, że żacy uznają za nudne aż 50 proc. zajęć. Blisko połowa studentów przynajmniej czasami sięga na wykładach po książkę, gazetę czy telefon lub rozmawia z kolegami. Ponad połowa przygotowuje się do innych przedmiotów. Co trzeci surfuje w internecie. Co więcej, w trakcie jego analiz okazało się też, że na uniwersytecie śmiertelnie nudzą się jego pracownicy. Zwłaszcza kiedy wykonują czynności administracyjne.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane