P olish House w Davos otwiera swoje podwoje dla gości Światowego Forum Ekonomicznego już po raz trzeci. Spojrzenie na polską gospodarkę z bliska i spotkanie z kulturą będzie możliwe 22-26 maja przy Promenadzie 67 w Davos, gdzie goście Światowego Forum Ekonomicznego będą mogli odwiedzić polski pawilon. Polish House znajduje się 12 minut spacerem od centrum kongresowego i 10 minut od dworca kolejowego Davos Platz.

Globalna perspektywa…

Polski pawilon w Davos będzie miejscem spotkań i dialogu. Padną tu ważne pytania dotyczące najbardziej palących problemów gospodarczych i społecznych. Program został przygotowany tak, aby goście mogli rozmawiać o zagadnieniach wykraczających poza sprawy krajowe.
Reklama
Jednym z istotnych obszarów tematycznych będzie energetyka. W poniedziałek 23 maja w Polish House odbędzie się debata pt. „Europejska dywersyfikacja energetyczna: jak alternatywne źródła energii, kierunki dostaw i czyste technologie mogą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne?”. Celem dyskusji będzie podkreślenie pilnej potrzeby dywersyfikacji źródeł energii w Europie, biorąc pod uwagę jej rosnące zużycie, które powróciło do poziomu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa. Inny aspekt związany z transformacją energetyczną to rola, jaką mają w niej do odegrania instytucje finansowe. Osiągnięcie neutralności klimatycznej nie będzie możliwe bez udziału m.in. sektora bankowego. Temu zagadnieniu zostanie poświęcona debata pt. „Zdefiniowanie roli instytucji finansowych w transformacji energetycznej”, której uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, jak pozyskać kapitał dla sektorów, które mogą okazać się istotne w procesie sprawiedliwej transformacji energetycznej.
Kolejny temat, który zostanie poruszony w Polish House w Davos, to nowy model wzrostu gospodarczego na niepewne czasy. Podczas panelu, który odbędzie się w pawilonie polskim we wtorek 24 maja, eksperci spróbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kraje słabo rozwinięte i rozwinięte mogą przyjąć nowy, wspólny globalny model wzrostu, pozwalający na dalszy rozwój w wymiarze gospodarczym, społecznym i w sposób zrównoważony dla środowiska.

…regionalny punkt widzenia

W agendzie pawilonu polskiego w Davos uwzględniono perspektywę gospodarczą Europy Środkowo-Wschodniej, w tym możliwości inwestycyjne, które tworzy region. Zagadnieniu temu zostanie poświęcona dyskusja „Co trzeba zrobić, aby przyciągnąć nowych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej?”, przewidziana na środę 25 maja. Zachętą dla inwestorów rozważających ulokowanie kapitału w regionie może być dostęp do nowych rynków, szybki rozwój lokalnych gospodarek oraz ciągły rozwój infrastruktury. W Polish House omówiona zostanie również rola Europy Środkowo-Wschodniej w światowych łańcuchach dostaw. Lekcja z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa oraz wybuch wojny w Ukrainie skłaniają część firm do myślenia o dywersyfikacji i skróceniu łańcuchów dostaw. W tym kontekście na znaczeniu jeszcze bardziej zyskuje Polska, największa gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej. Dyskusja na ten temat odbędzie się w poniedziałek 23 maja.
Organizatorzy poświęcili istotną część programu Ukrainie. W poniedziałek 23 maja w pawilonie polskim eksperci będą dyskutować w panelu „Jednorożce z Europy Środkowej i Wschodniej. Jak wschodzące gwiazdy Europy Środkowo-Wschodniej mogą przyczynić się do odbudowy ukraińskiej gospodarki?”. Debata skupi się na tym, w jaki sposób start-upy z regionu (jednorożce - spółki technologiczne, których wycena przekroczyła 1 mld dol. - red.) mogą pomóc w odbudowie gospodarki kraju zniszczonego wojną. Inną kwestią poruszoną podczas panelu będzie wsparcie biznesu i światowych rządów dla uchodźców i firm z Ukrainy.

Wieczór Polski w Davos

W wydarzeniach przewidzianych w agendzie Polish House wezmą udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin. W dyskusjach - oprócz decydentów, przedstawicieli administracji publicznej - uczestniczyć będą przedsiębiorcy, naukowcy, eksperci oraz inwestorzy. Dyskusje uzupełnią wieczorne wydarzenia kulturalne przybliżające polskie dziedzictwo, w tym Wieczór Polski, z udziałem gości wysokiego szczebla, który odbędzie się w czwartek 24 maja.
Na środę 25 maja w Polish House zaplanowano wieczór poświęcony Ukrainie #StandWithUkraine.
Polish House jest wspólnym przedsięwzięciem polskiego banku rozwoju BGK, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Banku Pekao, KGHM Polska Miedź, PKN ORLEN, PGNiG, PKO Banku Polskiego i PZU.
Wydarzenia w polskiej strefie będą ważnym uzupełnieniem głównego programu Forum.
Pełny program polskiego pawilonu w Davos można zobaczyć pod adresem polish-house.pl
PARTNER
foto: materiały prasowe