W tym roku liczba bogatych Polaków sięgnie prawie 880 tysięcy. Na luksusowe dobra i usługi wydadzą oni 12 miliardów 600 milionów złotych, czyli 15 procent więcej niż w ubiegłym roku - wynika z raportu firmy doradczej KMPG.

Jego autorzy za osoby zamożne uznają takie, których miesięczne zarobki wynoszą powyżej 7 tysięcy 100 złotych brutto. Podkreślają oni jednak, że grupa zamożnych i bogatych Polaków jest niejednorodna. Najwięcej wśród nich koneserów, czyli ludzi którzy nie otaczają się luksusem na pokaz, najmniej konformistów, czyli osób cechujące się, jak określili to autorzy badania, motywacją zewnętrzną i wysokim pragmatyzmem.

Polscy bogacze zakupy robią często przez internet, ich wybory są przemyślane i zaplanowane. Wybierają produkty wysokiej jakości, ponieważ są trwałe i niezawodne.

Rynek dóbr luksusowych w Polsce rozwija się prężnie, jego główną składową stanowią samochody luksusowe i premium, na które w tym roku przeznaczą 5 miliardów 600 milionów złotych.

Mimo że z roku na rok powiększa się grupa zamożnych i bogatych Polaków to w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej pod tym względem - zajmujemy dopiero 23 miejsce. W tym roku wartość majątku na osobę w naszym kraju wynosi 22 tysiące 200 dolarów, podczas gdy w krajach unijnych prawie 154 tysiące dolarów, czyli blisko siedmiokrotnie więcej.

Badanie przeprowadzono na 600-osobowej grupie zamożnych i bogatych Polaków.