statystyki

Za znaczek na poczcie zapłacisz kartą

autor: Piotr Dziubak, Jacek Uryniuk04.12.2014, 08:10; Aktualizacja: 04.12.2014, 08:11
poczta-polska

W wielu urzędach pocztowych terminale już funkcjonują.źródło: Materiały Prasowe

Poczta Polska chce zainstalować terminale do przyjmowania kart we wszystkich placówkach. Organizacje płatnicze zaoferowały narodowemu operatorowi preferencyjne warunki finansowe.

Narodowy operator pocztowy będzie kolejną wielką firmą po właścicielu sieci dyskontów Biedronka, która rozpocznie przyjmowanie płatności kartami bankowymi. Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że Poczta prowadzi analizy ekonomiczne wprowadzenia takiego rozwiązania. Jak udało się nam dowiedzieć, te analizy już się zakończyły. Dowodzą one, że w krótkim czasie po rozpoczęciu akceptacji kart na obrót bezgotówkowy przejdzie ok. 5 proc. klientów Poczty Polskiej. To mało, bo z jej usług korzystają często osoby nieubankowione lub stroniące od płatności plastikiem. Nie pozwoli to więc na oszczędności związane z utrzymywaniem zapasów gotówki w placówkach. Mimo to Poczta rozpocznie akceptację kart. Powód? Liczy na wzrost przychodów. Poza tym ma to się stać jednym z podstawowych źródeł zwiększenia transakcyjności kart wydawanych przez należący do niej Bank Pocztowy.

Instytucja ta ma jednych z najmniej „ukartowionych” klientów na rynku. Spośród ok. 800 tys. użytkowników rachunków osobistych o kartę debetową zawnioskowało tylko 140 tys. Dla porównania w takich instytucjach, jak ING Bank Śląski, BZ WBK czy mBank, liczba kart jest porównywalna lub nawet większa niż liczba ROR-ów. – Umożliwienie płatności kartowych w placówkach pocztowych to z punktu widzenia banku i jego klientów bardzo interesujący temat. Dałoby to nam nowe możliwości, jeżeli chodzi o ofertę dla klientów odwiedzających placówki – powiedziała Magdalena Ossowska-Krasoń, rzecznik Banku Pocztowego.

Instytucja ta za kilka dni rozpoczyna wydawanie kart z MasterCardem. Nieoficjalnie wiadomo, że została przekonana do rozpoczęcia współpracy właśnie z nim obietnicą zwiększenia transakcyjności. A ma to być możliwe dzięki rozszerzeniu sieci akceptacji o placówki pocztowe. Z naszych informacji wynika, że organizacje płatnicze zaoferowały operatorowi preferencyjne warunki finansowe, co przesądziło o podjęciu decyzji przez Pocztę o otwarciu się na karty. Poza tym Poczta nie może być obojętna na działania konkurencji. InPost pochwalił się niedawno, że wszystkie posiadane przez siebie paczkomaty w Polsce wyposażył w terminale płatnicze. Już połowa z nich funkcjonuje w standardzie NFC, czyli umożliwia realizację transakcji zbliżeniowo.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ..(2014-12-04 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno płaciłem kartą na poczcie, gdzie obsługująca zażądała również dowodu osobistego i na wydruku z terminalu wpisała sobie jego numer. Owszem mogła to zrobić, ale jedynie do wglądu i w wyjątkowych wypadkach, a nie robić adnotacje na wydruku, który tego nie przewiduje. Wszelkie skargi spełzły na niczym, łącznie z GIODO, gdzie za złożenie skargi obowiązuje opłata w wys. 10 zł inaczej nie będzie rozpatrywana...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane