Podatki dochodowe, lokalne, VAT oraz rynek gier i zakładów wzajemnych mają nowego szefa – poinformowała DGP rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.
Reklama

Do resortu wrócił Jarosław Neneman dotychczasowy doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw samorządów (od października 2010 r.). Przejął część kompetencji wiceministrów Janusza Cichonia i Jacka Kapicy (podatki dochodowe, VAT, lokalne, rynek gier i zakładów, akcyza). Jarosław Neneman był już związany z resortem finansów. Pierwotnie był doradcą MF (od 2003 r.), a w kwietniu 2004 r. objął stanowisko szefa gabinetu politycznego ministra finansów Mirosława Gronickiego w rządzie Marka Belki (6 września 2004 r. został podsekretarzem stanu w tym resorcie). Jarosław Neneman wrócił do MF jako wiceminister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Swoją funkcję pełnił od 24 maja do 17 listopada 2006 r.

Nowy wiceminister finansów jest adiunktem i kierownikiem Katedry Finansów i Bankowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie, a także wykładowcą na wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego oraz zastępcą kierownika Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych przy wydziale Prawa i Administracji UŁ. Jest także ekspertem Fundacji Naukowej CASE oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Urodził się w 1963 roku w Łodzi, studiował na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (1982–1989), uzyskując specjalizację z marketingu (1987 r.) i handlu zagranicznego (1989 r.). W 1997 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim za pracę dotyczącą redystrybucyjnych konsekwencji wprowadzenia VAT w Polsce. Pracował na Uniwersytecie Łódzkim jako asystent, następnie jako adiunkt w Instytucie Ekonomii UŁ.