Najbliższe miesiące będą kluczowe dla rynku pocztowego w Polsce - wynika z raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Do końca roku Urząd Komunikacji Elektronicznej powinien ogłosić konkurs, który może przesądzić przyszłości operatorów pocztowych.

Wiceszef instytutu, Bohdan Wyżnikiewicz podkreśla, że duży wpływ na kształt rynku pocztowego w Polsce będzie miał konkurs na tak zwanego operatora wyznaczonego. Zdaniem eksperta kluczowy będzie termin rozstrzygnięcia konkursu. Zwycięzca, niezależnie od tego kto nim zostanie, będzie potrzebował czasu na przygotowanie się. Bohdan Wyżnikiewicz podkreśla, że skutki opóźnień można było obserwować w przypadku przetargu na obsługę przesyłek z sądów i prokuratur.

Jeden z autorów raportu, Jacek Fundowicz wskazuje też na konflikt interesów. Zarówno Poczta Polska jak i regulator rynku, Urząd Komunikacji Elektronicznej, nadzorowane są przez ministerstwo administracji i cyfryzacji. Najprostszym rozwiązaniem byłaby zmiana nadzoru nad Pocztą.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową opublikował swój raport w minionym tygodniu.

Operator wyznaczony, według prawa pocztowego, jest podmiotem zobowiązanym do świadczenia usług powszechnych, na terenie całego kraju minimum 5 dni w tygodniu. Operator rozpocznie działalność od 2016 roku i będzie ją prowadził przez 10 lat.