W 2021 r. przybyło w Polsce ok. 170 tys. podmiotów gospodarczych. Ich liczba w końcu ub.r. przekraczała 4,8 mln - wynika z danych z rejestru REGON publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Liczba podmiotów działających w branży handlowej ponownie przekroczyła milion. Ponad 660 tys. przedsiębiorców działa w branży budowlanej, a więcej niż pół miliona zajmuje się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. W tej grupie są m.in. firmy prawnicze.

Dane dotyczą wszystkich podmiotów, w tym ponad 3,4 mln osób prowadzących działalność gospodarczą. Wzrost ogólnej liczby firm nastąpił mimo wyrejestrowania w skali roku 190 tys. podmiotów. Liczba wykreśleń z rejestru była o niemal 12 proc. większa niż w 2020 r. - pierwszym roku pandemii. Od marca tylko raz liczba podmiotów z REGON była w ub.r. mniejsza niż rok wcześniej. Największa różnica na niekorzyść 2021 r. miała miejsce w grudniu, gdy z rejestru usunięto ponad 21 tys. pozycji.
„W grudniu wyrejestrowano z rejestru REGON o 32,7 proc. więcej podmiotów niż przed miesiącem. Wzrost liczby podmiotów wyrejestrowanych odnotowano dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (o 34,6 proc.) oraz spółek (o 17,5 proc.)” - podał GUS. Był to ostatni miesiąc przed zmianami podatkowymi wprowadzanymi w ramach Polskiego Ładu.
W ostatnim miesiącu roku do 558,7 tys. zwiększyła się liczba podmiotów z zawieszoną działalnością. Rok wcześniej (podobnie jak w szczycie pierwszej fali pandemii, czyli w kwietniu 2020 r.) było ich 510 tys. W końcu ub.r. na pierwszym miejscu pod względem liczby „zawieszeń” były podmioty z branży budowlanej. Nieznacznie wyprzedzały działalności w handlu (rok wcześniej kolejność była odwrotna). Na trzeciej pozycji znajduje się niezmiennie działalność profesjonalna.
Budownictwo również należy do najmocniej doświadczonych, jeśli weźmie się poprawkę na liczebność podmiotów w poszczególnych branżach. Tu prym wiodą jednak zakwaterowanie i gastronomia. W końcówce zarówno 2020, jak i 2021 r. zawieszona była tu działalność co piątego podmiotu. W żadnej branży nie ma znaczących różnic pod względem odsetka zawieszonych działalności pomiędzy końcem minionego i poprzedniego roku.
Na podstawie danych GUS przyjrzeliśmy się także temu, jak zmieniła się liczba podmiotów w poszczególnych branżach na przestrzeni ostatnich czterech lat. Choć prymat handlu jest niezagrożony, to w tym sektorze liczba podmiotów nieznacznie spadła. W tym samym okresie liczba podmiotów deklarujących działalność w branży budowlanej urosła niemal o jedną trzecią.
Są jednak dwie branże, gdzie skala wzrostu przekracza 40 proc. To informacja i komunikacja oraz energetyka. W liczbach bezwzględnych ta druga należy do najrzadziej spotykanych. Wzrost procentowy można wiązać z rozwojem energetyki ze źródeł odnawialnych. W przypadku informacji i komunikacji główną rolę odgrywa przechodzenie na własną działalność informatyków. Jeszcze w 2018 r. liczba podmiotów zajmujących się działalnością związaną z programowaniem nie przekraczała 90 tys. W końcu ub.r. było ich już ponad 130 tys. ©℗