W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że chodzi m.in o obniżkę VAT na paliwa, co pozwoliłoby od 1 lutego obniżyć ceny benzyny o ok. 70 gr na litrze, natomiast autogazu o 40 gr.

"Wśród rozwiązań, które zostaną zaproponowane, będą m.in. obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. To znaczy, że od 1 lutego można by się spodziewać obniżki cen benzyny mniej więcej o 70 groszy, autogaz o ok. 40 groszy" - powiedział rzecznik.

Dodał, że to jest kolejny "ważny element" działań polskiego rządu w zakresie obniżania podatków, ale też walki z inflacją.

"To nie będzie jedyne działanie. We wtorek premier Morawiecki wskaże inne działania, które planujemy przyjąć, aby ograniczyć skutki inflacji" - wskazał.

Według rzecznika powodem inflacji jest szantaż gazowy Rosji, z drugiej strony polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

Polska będzie podejmowała działania, by doszło do reformy handlu misjami CO2, z drugiej strony, żeby podejmować solidarne działania w ramach UE wobec Rosji, jeśli chodzi o szantaż gazowy i ceny gazu, które w tej chwili próbuje wymusić Rosja, która skutecznie manipuluje cenami energii w całej Europie" - zaznaczył Müller.

W czwartkowym wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jeśli trendy inflacyjne się utrzymają, będzie przedłużona obecnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna (chodzi m.in. o obniżkę akcyzy na paliwa i rezygnację z podatku detalicznego od sprzedaży paliw oraz o obniżkę VAT na gaz).

"Teraz wzmacniamy ją o tarczę 2.0" – powiedział premier Morawiecki. Dodał, że szacunkowy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków to 6 do 7 miliardów zł.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt