statystyki

Firmy nie pozbędą się szybko prezesów

autor: Łukasz Guza28.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 28.10.2014, 08:14
szef, praca, spotkanie

Z umów na czas wykonania określonych obowiązków korzystają m.in. spółki.źródło: ShutterStock

Nie będzie można już zawierać umów na czas wykonania określonej pracy. Obecnie to furtka umożliwiająca szybkie zakończenie współpracy np. z członkami zarządów spółek.

Rząd chce ujednolicić umowy o pracę. Dlatego nie będzie można już zawierać tych na czas wykonania określonych obowiązków. Pozostaną jedynie umowy na okres próbny, czas określony (w tym na zastępstwo) oraz nieokreślony. Takie rozwiązanie przewiduje rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który trafił już do konsultacji społecznych.

Wady i zalety

Choć zatrudnienie na czas wykonania określonej pracy nie jest obecnie popularne, to jednak wyeliminowanie tego rodzaju kontraktów może mieć znaczenie dla konkretnych grup pracujących. Wynika to z samego charakteru takich umów. Ich wadą – z punktu widzenia pracodawcy – jest brak możliwości ich wypowiedzenia (z wyjątkami, np. w razie upadłości, likwidacji firmy lub zwolnień grupowych). Mają one jednak też istotną zaletę. Umowa na czas wykonania określonej pracy jest kontraktem terminowym, przy czym dokładny czas jego trwania nie jest wskazany, lecz ściśle powiązany ze świadczeniem danego zadania (np. zbioru plonów, wykonania remontu itp.). Rozwiązuje się on wraz z wykonaniem pracy bez potrzeby dokonywania dodatkowych czynności.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane