Innowacje, nauka, optymalizacja, projekty – tak w skrócie można opisać działalność Łukasiewicza. Eksperci Łukasiewicz – Instytutu Obróbki Plastycznej na co dzień opracowują i rozwijają technologie szyte na miarę potrzeb przedsiębiorstw z różnorodnych branż gospodarki.

Ekologiczne rozwiązania

W ramach projektu FirePanel opracowali nowoczesny system zabudowy panelowej wozów strażackich. Pozwala on ograniczyć wykorzystanie niepodlegających recyklingowi tworzyw sztucznych, a – dzięki możliwości wymiany części profili – czas naprawy powypadkowej będzie zdecydowanie krótszy.

– Wykorzystanie ramy z profili aluminiowych w wozach strażackich przyczynia się do redukcji masy samej ramy, a tym samym zmniejsza spalanie paliwa w pojeździe i obniża jego emisję CO2 – powiedział dr inż. Szymon Szkudelski, Kierownik Zakładu Kształtowania Objętościowego i Automatyzacji Produkcji w Łukasiewicz – INOP.

Wpisując się w przepisy ustawy o elektromobilności i odpowiadając na oczekiwania rynku, Łukasiewicz – INOP rozpoczął współpracę z firmą Messor nad prototypowym, użytkowym pojazdem elektrycznym z homologacją L7e o zwiększonej ładowności i zasięgu. Innowacyjność pojazdu to własna konstrukcja ramy oraz atrakcyjny design wyróżniający go pośród innych tego typu pojazdów.

W trosce o dobro naszych pupili

Rynek weterynarii napędzany jest przez zwiększającą się humanizację zwierząt domowych, która polega m.in. na przykładaniu coraz większej uwagi do polepszania jakości ich życia. Naukowcy Łukasiewicz – INOP pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami implantów w leczeniu psów i kotów. W ramach projektu CatDogMed opracowali technologię natryskiwania powłok hydroksyapatytowych z nanocząsteczkami miedzi na różnego typu implanty weterynaryjne. Wytworzona powłoka zwiększa osteointegrację, czyli połączenie między kością a implantem.

Liderzy technologii

Nieustanny rozwój techniki stawia przed inżynierią materiałową coraz większe oczekiwania. Często dostępne obecnie materiały nie spełniają oczekiwań inżynierów. Łukasiewicz – INOP prowadzi prace nad wytworzeniem nowego materiału narzędziowego, w którym osnowa kobaltowa zastąpiona zostanie tytanem i który będzie mógł być wykorzystany do produkcji narzędzi skrawających.

– Tytan jest nie tylko 10 razy tańszy niż kobalt, ale przede wszystkim nie jest materiałem kancerogennym i jego dostępność nie jest tak silnie determinowana czynnikami geopolitycznymi – podkreśla dr inż. Dariusz Garbiec, lider grupy badawczej zajmującej się rozwojem materiałów oraz technologii spiekania iskrowo-plazmowego (SPS) w Łukasiewicz – INOP.

Od kilku lat instytut rozwija technologię wyoblania osiowo niesymetrycznego przy obróbce plastycznej blach. Inżynierowie pracują nad opracowaniem metody, która pozwoli projektować i optymalizować proces produkcyjny wytwarzania cienkościennych wyrobów osiowo niesymetrycznych z blachy w zastosowaniu komercyjnym.

– Wyoblanie osiowo niesymetryczne umożliwia kształtowanie wyrobów, które mogą zostać wykorzystane zarówno w branży transportowej, motoryzacyjnej, stoczniowej, jak i oświetleniowej. Ta technologia umożliwia kształtowanie wyrobów niskim kosztem i w małoseryjnej produkcji. To pozwala na indywidualne podejście do każdego zlecenia i przedstawianie ofert szytych na miarę potrzeb klienta – powiedział dr inż. Tomasz Gądek, Kierownik Zakładu Tłoczenia w Łukasiewicz – INOP.

O Instytucie

Łukasiewicz – INOP prowadzi prace i projekty badawczo-rozwojowe w obszarze budowy i eksploatacji maszyn, inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki i robotyki oraz inżynierii biomedycznej, odpowiadając na bieżące potrzeby rynku. Dzięki doświadczonej i kreatywnej kadrze, wspomaganej nowoczesnym zapleczem naukowo-badawczym i laboratoryjnym, jest w stanie wspomóc przedsiębiorstwa, dla których stal jest kluczowym elementem produkcji, w sprawdzeniu jakości posiadanego surowca oraz optymalizacji realizowanych procesów jego obróbki.

Instytut jest wiodącą jednostką badawczą w zakresie technologii oraz konstrukcji maszyn, urządzeń i narzędzi do pozahutniczej obróbki plastycznej oraz metalurgii proszków. Jego misją jest podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wdrażanie zaawansowanych, innowacyjnych i efektywnych technologii do praktyki przemysłowej. Gwarancją najwyższej jakości prowadzonych badań i prac jest wdrożony System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001 oraz Akredytowane Laboratorium Badawcze spełniające wymagania normy PN-EN ISO/IEC 17025.

Od 1 kwietnia 2019 roku instytut należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz oferującej biznesowi unikalny system rzucania wyzwań. Grupa 4500 naukowców i inżynierów przyjmuje wyzwanie biznesowe i w nie więcej niż 15 dni roboczych proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie internetowej ale także w ponad 50 lokalizacjach: instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce.

ikona lupy />
foto: materiały prasowe