Będzie autopoprawka rządu do budżetu na 2015 rok. To efekt porozumienia zawartego z resortem finansów w sprawie janosikowego - powiedział w Sejmie Adam Struzik. Marszałek województwa mazowieckiego wyjaśnił, że zgodnie z umową Mazowsze w przyszłym roku zapłaci nie o 112, lecz o 212 milinów złotych mniej a różnicę - 100 milionów złotych ma pokryć budżet państwa z rezerwy budżetowej.
Reklama

"Nastąpi korekta o te 100 milionów złotych i na pewno nastąpi wyrównanie subwencji drogowej dla pozostałych województw. Uzyskaliśmy absolutne zapewnienie, że nie będą to rezerwy dotyczące samorządów. To jest techniczny zabieg. Jesteśmy umówieni na autopoprawkę"- powiedział Struzik.

Porozumienia zakłada, że ministerstwo finansów przyśpieszy praca nad kompleksową reformą janosikowego. Projekt ma być gotowy do kwietnia przyszłego roku. W 2015 roku będzie obowiązywać ustawa tymczasowa rozwiązująca doraźnie problem daniny, którą bogatsze województwa wpłacają na rzecz biedniejszych.

W Sejmie są w tej chwili dwa projekty. Jeden rządowy i drugi poselski, autorstwa PSL. Ten pierwszy, w wyniku porozumienia, zostanie mocno przebudowany.
Natomiast projekt ustawy budżetowej na 2015 rok jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.