Za kilka dni Karpacz stanie się nie tylko polityczno-gospodarczym centrum Polski, ale również sercem polskiego przemysłu rakietowego. No może niezupełnie - raczej centrum nadawania orbitalnej prędkości firmom z sektora MSP

Odliczanie, znane z każdego startu rakiety już trwa. Kiedy licznik dobije do zera ruszy Forum Ekonomiczne w Karpaczu, a wraz z nim projekt „Dolnośląskie Innovation Rocket” (DIR) – inicjatywa organizatorów największej konferencji tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej skierowana do małych i średnich firm. DIR w zasadzie ma jeden cel: wystrzelić maluchów i średniaków na trajektorię, która rozpocznie ich triumfalny przemarsz po zagranicznych rynkach.
- Chcemy, żeby każda z firm biorących udział w projekcie weszła na rynek zagraniczny – co niekoniecznie musi oznaczać otwarcie oddziału poza granicami Polski, ale przede wszystkim pozyskanie jednego partnera z zagranicy czy przynajmniej jednego kontraktu. Ten pierwszy raz często pełni rolę „przełamania lodów” i jest kluczowy, jeśli idzie o budowę zagranicznych kanałów sprzedaży – mówi Aleksandra Baka z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich (ISW), organizator Forum oraz DIR.
„Dolnośląskie Innovation Rocket” gromadzi przedsiębiorstwa z czterech branż: IT, innowacje, software; przemysł 4.0, automatyka, robotyka; turystyka, traveltech; oraz z sektora winiarskiego. Dobór nie jest przypadkowy: to sektory, na rozwój których Dolny Śląsk stawia w ramach tzw. inteligentnych specjalizacji, czyli wyselekcjonowanych branż, które stanowią atuty regionu, a jednocześnie są najbardziej perspektywiczne.
– Jest to efekt analizy najszybciej rozwijających się branż z województwa dolnośląskiego, które mają potencjał rozwojowy zarówno w związku z zasobami ludzkimi regionu – co wynika z profilu działających tam uczelni oraz innych instytucji – ale też zasobów „naturalnych”, bo Dolny Śląsk ma bardzo sprzyjające warunki do rozwoju branży winiarskiej – tłumaczy Aleksandra Baka.
Ostatecznie do DIR zakwalifikowało się 36 przedsiębiorstw na różnym etapie rozwoju biznesu. Niektóre – jak wrocławski Genomtec, firma pracująca nad szybkim urządzeniem do analiz genetycznych – są już notowane na warszawskim parkiecie (a konkretnie na rynku NewConnect). Inne są na wcześniejszych etapach swojej biznesowej podróży. Łączy je jedno – wszystkie chciałyby zmienić orbitę na nieco wyższą. Takie właśnie było też podstawowe kryterium rekrutacyjne do projektu: firmy, oprócz tego, że musiały wpisywać się w profil projektu, to jeszcze musiałby pochwalić się jasną strategią internacjonalizacji.
Projekt „Dolnośląskie Innovation Rocket” jest elementem szerszego programu wsparcia małych i średnich firm, jaki od kilku lat realizuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich pod nazwą „Economy Accelerator”. W jego ramach odbywały się (i odbywają, bo nie wszystkie się jeszcze zakończyły) takie projekty jak „Małopolska Startup Rocket” czy „Małopolska Innovation Rocket”. DIR jest jednak największy. – W historii Instytutu nie było jeszcze programu, który w takiej skali – zarówno pod względem liczby firm, jak i budżetu projektu - wspierałby młode przedsiębiorstwa – cieszy się Aleksandra Baka.
Co konkretnie ma stanowić paliwo, którym DIR załaduje silniki małego i średniego biznesu? Przede wszystkim możliwość udziału w międzynarodowych imprezach targowych. Wyjazd na nie stanowi kluczowy punkt wsparcia przewidziany w programie, a lista uwzględnionych konferencji na całym świecie to prawdziwe „who’s who” branży targowej. Już sama lista miast, gdzie odbywają się te imprezy robi wrażenie: Palo Alto, Toronto, Tajpej, Lugano, Santiago, Hannower, Montpellier, Verona czy Bordeaux (z czego trzy ostatnie przeznaczone są oczywiście dla branży winiarskiej).
Mówiąc o DIR nie sposób jednak pominąć również krajowych imprez. Zakwalifikowane do udziału w „Dolnośląskie Innovation Rocket” przedsiębiorstwa wezmą bowiem udział także w przedsięwzięciach organizowanych przez ISW: oprócz tegorocznego Forum Ekonomicznego ich przedstawicieli będzie można spotkać również na przyszłorocznym 31. Zjeździe w Karpaczu, a także na trzech edycjach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach – w 2021, 2022 i 2023 r.
Co ważne, DIR nie działa w oderwaniu od strategii rozwoju samego Dolnego Śląska. Branże, które wspiera projekt, wpisują się bowiem w listę inteligentnych specjalizacji regionu – czyli kluczowych branż, które samorząd postrzega jako priorytetowe. – W ten sposób budujemy na fundamencie, który już jest. Dzięki temu powstaje ekosystem, który możemy wspierać swoim know-how jako Instytut, a także siecią kontaktów, która wykracza poza województwo dolnośląskie – tłumaczy Aleksandra Baka.
jak
Projekt „Dolnośląskie Innovation Rocket” jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
ikona lupy />
foto: materiały prasowe