Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa rośnie również świadomość zarządów firm o konieczności ograniczenia wpływu ich działalności na środowisko. Takie podejście jest - w dzisiejszym świecie - niezbędne do tego, aby zachować otaczające nas środowisko w stanie zbliżonym do tego, jakie znamy. Postawy proekologiczne w przypadku podmiotów gospodarczych mają również inne, dodatkowe korzyści – także wymierne, finansowe.
O ile w wielu branżach, rozwiązania ekologiczne są dla nas naturalne, o tyle w branży cleaningowej może się to wydawać, na pierwszy rzut oka, ekstrawagancją. Tymczasem zastosowanie ekologicznych środków i technik czystości w obiektach przemysłowych czy kubaturowych to nie tylko dbałość o środowisko naturalne, ale także o wiele większa wydajność i realne oszczędności. Zrozumieli to zarówno klienci firm cleaningowych, jak również sami przedstawiciele branży.
Jeżeli chodzi o klientów, to w pierwszej kolejności, zainteresowane usługami ekologicznego utrzymania czystości wyrazili operatorzy dużych obiektów - takich jak biura, centra handlowe, centra logistyczne, obiekty użyteczności publicznej czy zakłady produkcyjne. Coraz częściej, technologie ekologicznego cleaningu znajdują także zastosowanie w dezynfekcji pomieszczeń, myciu fasad i elewacji lub paneli fotowoltaicznych, a więc wszędzie tam, gdzie wymagana jest wydajność oraz ochrona personelu oraz osób korzystających z obiektów i środowiska.
W odpowiedzi na potrzeby rynku, część firm z branży cleaningowej zaangażowało się w proces rozwoju usług sprzątania ekologicznego. Jedną z pierwszych była usługa Q EKO, wchodząca w skład serii usług Q firmy Seris Konsalnet Cleaning. To specjalistyczna firma świadcząca usługi utrzymania czystości w branży B2B. Marka stawia na innowacje, w które inwestuje w czterech kluczowych liniach usług: Q BOT (automatyzacja i robotyzacja usług czystościowych); Q EYE (nowoczesne systemy monitorowania usług utrzymania czystości), Q EKO (odpowiedzialne środowiskowo i ekologicznie rozwiązania dla branży cleaningowej) oraz Q BDO (zarządzanie procesem obsługi obowiązków raportowych przedsiębiorstwa do Bazy Danych Odpadowych).
Na przykładzie pakietu Q EKO, możemy zorientować się, jakie usługi proekologiczne są wykorzystywane dziś na rynku i jakie mają przełożenie na ponoszone koszty. Wśród podstawowych usług najczęściej wymieniane są: wykorzystanie biodegradowalnej chemii i granulatów, wodooszczędnych maszyn i wody zdemineralizowanej oraz ozonowanej, a także parownic. Są to usługi nastawione na maksymalną wydajność czyszczenia, przy maksymalnie możliwej do osiągnięcia ochronie środowiska naturalnego.
Potwierdzają to obserwacje prowadzone przez Seris Konsalnet Cleaning. Okazało się bowiem, że wykorzystanie specjalistycznych maszyn czyszczących ograniczyło zużycie wody aż o 50%. Natomiast wykorzystanie środków biodegradowalnych wyeliminowało alergeny oraz 10-krotnie przyspieszyło rozkład ścieków!
Doświadczenia Seris Konsalnet Cleaning jasno wskazują również, że sprzątanie z wykorzystaniem ekologicznych technologii to realne korzyści dla firm świadczących tego typ usługi. Na podstawie dotychczasowego doświadczenia, firma Seris Konsalnet Cleaning doszła do kilku ciekawych wniosków. Okazało się, że użycie chemii biodegradowalnej zamiast standardowych środków pozwoliło nawet do 10-krotnego skrócenie czasu ich rozkładu w środowisku. Oznacza to mniejsze obciążenie środowiska i możliwość ich utylizacji w standardowy sposób, bez wykorzystania separatorów czy odbioru w sposób specjalny.
Kolejny wniosek - użycie środków w granulacie zamiast w płynie ogranicza o 30% ich zużycie, co znacząco poprawia wydajność usługi i zmniejsza wymaganą pojemność miejsca na ich magazynowanie.
Okazało się również, że użycie wody demineralizowanej i ozonowanej gwarantuje najwyższą wydajność czyszczenia, brak osadów oraz możliwość zmniejszenia zużycia żrących środków tam, gdzie jest możliwe (zastępują środki o odczynie lekko zasadowym). To z kolei ogranicza stosowanie powłok ochronnych, brak uszkodzeń powierzchni oraz ochronę środowiska naturalnego. Wyjątkiem są pomieszczenia sanitarne, w których jest konieczne stosowane środków czyszczących o odczynie kwaśnym.
Natomiast wykorzystanie wodooszczędnych robotów pozwala na zmniejszenie zużycia wody czy innych miejsc specjalnie przygotowanych na zrzut ściekowy aż o 50%, co z kolei znacząco zmniejsza rachunki firmy za wodę oraz odprowadzenie ścieków (nawet 3-krotnie). Przy dużych obiektach są to oszczędności rzędu nawet 100 tys. litrów (100 ton) wody rocznie.
Trend postępowania ekologicznego i myślenia o środowisku naturalnym pojawił się więc w branży cleaningowej w wyniku impulsu z dwóch stron – od klientów i firm sprzątających. Klienci, chcąc sprostać wytycznym środowiskowym, zaczęli zastanawiać się nad tym, jak ograniczyć użycie chemii podczas utrzymywania czystości w swoich obiektach. Z kolei firmy cleaningowe, poza chęcią budowy wizerunku, szukały również możliwości zwiększenia wydajności swoich usług bez utraty jakości procesu samego czyszczenia. Na podstawie danych, które udało się do tej pory zebrać, wygląda na to, sprzątanie ekologiczne niesie za sobą zarówno korzyści dla środowiska jak i dla samych usługodawców.