statystyki

Rosja nie zachwiała polskim eksportem

autor: Marek Chądzyński18.09.2014, 07:26; Aktualizacja: 18.09.2014, 10:36
Eksport poza UE urósł o 21 proc.

Eksport poza UE urósł o 21 proc.źródło: Bloomberg

Przez siedem miesięcy tego roku polskie firmy sprzedały za granicę towary warte 93,8 mld euro. To wynik o 5,5 proc. lepszy niż przed rokiem. Ale na Wschód sprzedajemy mniej

Wyraźne przyspieszenie dynamiki eksportu do krajów Europy Zachodniej i Centralnej może oznaczać, że pogorszenie koniunktury na zachód od Odry nie jest tak groźne, jak się wydawało, i że uda się przynajmniej częściowo zrekompensować straty, jakie polskie firmy ponoszą na rynkach wschodnich.

Zdemolowany eksport na Wschód

Wyniki w handlu z Rosją i Ukrainą są nie najlepsze. Po siedmiu miesiącach sprzedaż do Rosji spadła o 10,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obroty z Ukrainą pogorszyły się jeszcze bardziej, tam spadki wynoszą 25–27 proc. w skali roku. Kraj ten wypadł z pierwszej dziesiątki głównych odbiorców towarów z Polski i niewiele wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższej przyszłości, bo dziś zajmuje 15. miejsce.

Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, mówi, że pogorszenie relacji handlowych ze Wschodem zaczęło się na długo przed wybuchem obecnego kryzysu między Rosją a Ukrainą.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane