statystyki

Podatek od sprzedaży nieruchomości: Działania fiskusa skuteczne, ale wątpliwe

autor: Piotr Pieńkosz10.09.2014, 18:00
dom, mieszkanie

Kontrolerzy NIK zwracają uwagę na czas podejmowania czynności sprawdzających wobec podatników.źródło: ShutterStock

Urzędy skarbowe są niezwykle skuteczne w prowadzeniu kontroli dotyczących podatku od sprzedaży nieruchomości. Niestety, niepokoją strategia i metody weryfikacyjne, które stosuje administracja.

Tak brzmi sedno wystąpienia pokontrolnego w sprawie obłożenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działalność kujawsko-pomorskich urzędów skarbowych w tym zakresie (raport z 5 września br.).

Z jednej strony chodziło o ocenę skuteczności egzekwowania przez organy skarbowe prawa podatkowego, a więc zapewnienie, by do budżetu państwa wpływały należne środki związane ze sprzedażą nieruchomości przez osoby fizyczne. Z drugiej jednak strony izba chciała zbadać, czy w drodze do osiągnięcia wspomnianego celu fiskus respektuje konstytucyjną zasadę praworządności oraz pogłębiania zaufania obywateli do organów podatkowych. W tych dwóch kategoriach wnioski są zgoła rozbieżne.

Co się znalazło na celowniku


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • okradziony z miasta złodziei(2015-07-31 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję aby NIK sprawdziła jeszcze US w Tychach i jego postępowanie wobec osób które zaadaptowały strychy.
    Nie dość, że Gmina świadomie wpuszcza ludzi w bagno prawne bo sprzedaje strychy wyłącznie po ich zaadaptowaniu to US ograbia ludzi wg interpretacji , że gdy zaczynali budowę to nie było to własnym celem mieszkaniowym a fakturami za wykonane roboty zaleca się podetrzeć. Nie dość że w tyskim UM w wydz lokalowym oraz w podległych ROM działa banda nagarniająca strychy dla swoich , nie dość że w UM i MZBM nie ma żadnych konkretnych wytycznych przy załatwianiu formalności a działają na zasadzie co się urzędasowi przypomni- po prostu droga przez mękę. Urząd Skarbowy też nie informuje petentów, że za chwilę będzie ich ścigał z tego powodu wystawiając sobie ludzi "na tacy", i jedyną informacją jest, że ze środków po zbyciu nieruchomości nie może nabyć domku letniskowego ! Niekompetencja, zawiść i złodziejstwo w mieście złodziei w którym okradną człowieka w każdej instytucji z sądem rejonowym włącznie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane