statystyki

Podatek od sprzedaży nieruchomości: Działania fiskusa skuteczne, ale wątpliwe

autor: Piotr Pieńkosz10.09.2014, 18:00
dom, mieszkanie

Kontrolerzy NIK zwracają uwagę na czas podejmowania czynności sprawdzających wobec podatników.źródło: ShutterStock

Urzędy skarbowe są niezwykle skuteczne w prowadzeniu kontroli dotyczących podatku od sprzedaży nieruchomości. Niestety, niepokoją strategia i metody weryfikacyjne, które stosuje administracja.

Tak brzmi sedno wystąpienia pokontrolnego w sprawie obłożenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła działalność kujawsko-pomorskich urzędów skarbowych w tym zakresie (raport z 5 września br.).

Z jednej strony chodziło o ocenę skuteczności egzekwowania przez organy skarbowe prawa podatkowego, a więc zapewnienie, by do budżetu państwa wpływały należne środki związane ze sprzedażą nieruchomości przez osoby fizyczne. Z drugiej jednak strony izba chciała zbadać, czy w drodze do osiągnięcia wspomnianego celu fiskus respektuje konstytucyjną zasadę praworządności oraz pogłębiania zaufania obywateli do organów podatkowych. W tych dwóch kategoriach wnioski są zgoła rozbieżne.

Co się znalazło na celowniku


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • okradziony z miasta złodziei(2015-07-31 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Proponuję aby NIK sprawdziła jeszcze US w Tychach i jego postępowanie wobec osób które zaadaptowały strychy.
    Nie dość, że Gmina świadomie wpuszcza ludzi w bagno prawne bo sprzedaje strychy wyłącznie po ich zaadaptowaniu to US ograbia ludzi wg interpretacji , że gdy zaczynali budowę to nie było to własnym celem mieszkaniowym a fakturami za wykonane roboty zaleca się podetrzeć. Nie dość że w tyskim UM w wydz lokalowym oraz w podległych ROM działa banda nagarniająca strychy dla swoich , nie dość że w UM i MZBM nie ma żadnych konkretnych wytycznych przy załatwianiu formalności a działają na zasadzie co się urzędasowi przypomni- po prostu droga przez mękę. Urząd Skarbowy też nie informuje petentów, że za chwilę będzie ich ścigał z tego powodu wystawiając sobie ludzi "na tacy", i jedyną informacją jest, że ze środków po zbyciu nieruchomości nie może nabyć domku letniskowego ! Niekompetencja, zawiść i złodziejstwo w mieście złodziei w którym okradną człowieka w każdej instytucji z sądem rejonowym włącznie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane