System bankowy i polska gospodarka wyszły z kryzysu obroną ręką - tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich. Zdaniem ekspertów, kolejne lata będą równie korzystne.

Prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że gospodarcze dokonania Polski wyglądają dobrze szczególnie na tle innych krajów. W przeciwieństwie do wielu innych członków Unii Europejskiej, Polska może pochwalić się prawie 20-procentowym wzrostem gospodarczym w czasie kryzysowych lat.

Zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej, na dobrą sytuację Polski złożyło się wiele czynników. Wśród nich prezes Pietraszkiewicz wymienił rozsądną politykę budżetową, która nie zadłużyła nadmiernie Polski, stabilny system finansowy czy zastrzyk środków z budżetu Unii Europejskiej.

Między 2006 a 2013 rokiem dług publiczny w relacji do PKB wzrósł o niecałe 10 punktów procentowych. W tym samym czasie wśród aż piętnastu krajów Unii dług zwiększył się od 20 do niemal 100 procent. Prognozy do roku 2019 wskazują, że Polska będzie w gronie państw, których poziom długu publicznego względem PKB spadnie.