Takie wyniki przynosi najnowsze badanie IMAS International na zlecenie KRD i Rzetelnej Firmy „Turystyka i wypoczynek w pandemii”.
To pozytywny sygnał dla branż, które chcą odrobić straty po miesiącach zamrożenia. W gastronomii sięgają one 210 mln zł, zadłużenie wzrosło o 28 proc. w stosunku do czasu sprzed pandemii; w hotelarstwie to 55,5 mln zł – wzrost o 41 proc.
Szczególnie że 93 proc. wybierających się na czerwcowy weekend planuje wypoczynek w kraju. Do tego nie zamierzają oszczędzać. Prawie połowa przeznaczy na wyjazd od 300 do 500 zł, a ponad 30 proc. jeszcze wyższą kwotę. Zdaniem ekspertów te pieniądze trafią przede wszystkim do gastronomii. Zaledwie co trzeci badany nocleg planuje w hotelu lub agroturystyce. Na większe odbicie muszą też jeszcze zaczekać biura podróży. Tylko co czwarta osoba zadeklarowała wypoczynek podczas weekendu czerwcowego za granicą, a tylko 6,5 proc. skorzysta przy tym z usług pośrednika. Dlaczego? Jednym z powodów są obowiązujące wciąż obostrzenia. Poza tym wiele osób z wyjazdem wstrzymuje się do czasu zaszczepienia i uzyskania odporności. ©℗
Zagraniczne podróże z utrudnieniami
Aby wjechać do większości krajów unijnych, w tym naszych sąsiadów, wciąż trzeba okazać negatywny wynik testu na COVID-19 oraz wypełnić formularz lokalizacyjny, czyli podać, gdzie zamierzamy przebywać. W niektórych państwach, np. na Litwie, obowiązuje też kwarantanna. Te zasady nie dotyczą osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Od 30 maja wyjątek będą stanowić Niemcy, ale tylko jeśli granicę będziemy przekraczać drogą lądową ‒ wjedziemy bez rejestracji oraz testu.
Polacy wracający ze strefy Schengen nie są kierowani na kwarantannę, jeśli mają negatywny wynik tekstu na COVID-19, zrobiony nie później niż 48 godzin przed powrotem. Podróżni powracający spoza Schengen zostaną jednak skierowani na kwarantannę, chyba że wykonają po powrocie, w ciągu 48 godzin test na COVID-19, a jego wynik będzie negatywny. ©℗
Czy Polacy wyjadą na długi weekend w czerwcu?