W tym roku Marma Polskie Folie Sp. z o.o. obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia na rynku.

WSZECHSTRONNA FIRMA RODZINNA

Przedsiębiorstwo Marma Polskie Folie od 1991 roku działa na rynku wyrobów polietylenowych różnych zastosowań – od rolniczych i ogrodniczych, poprzez budowlane i przemysłowe, aż po sektor chemiczny, kosmetyczny i spożywczy. Jest jednym z liderów ekologicznego przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie. Firma Marma Polskie Folie, mimo że ma cechy korporacji, pozostaje firmą rodzinną. Dziś Marma Polskie Folie to grupa, w skład której wchodzi, oprócz zakładów na Podkarpaciu w Kańczudze i Nowej Dębie, także od 2003 roku spółka Chempack w Kędzierzynie – Koźlu, a od 2004 Lenko S.A. z Bielska – Białej i nowy zakład w Wilkowicach. Grupa Marma Polskie Folie jest podzielona na oddziały o określonym profilu produkcyjnym. W Kańczudze powstają wyroby dla ogrodnictwa i rolnictwa, m.in. folie siedmiowarstwowe, laminaty w tym papier – skrobia, nowoczesne opakowania dla przemysłu w szczególności spożywczego i chemicznego, np. typu box. Wykonuje również wysokiej jakości nadruki fleksograficzne. W Nowej Dębie produkowane są sztandarowe produkty firmy – membrany wysokoparoprzepuszczalne z rodziny Dachova i ekrany dla budownictwa (m.in. rewolucyjny efekt prac badawczych, Ekran MPFort 2F, którego metodę wytwarzania opracowała i opatentowała Marma Polskie Folie). W Kędzierzynie – Koźlu są produkowane folie termokurczliwe, opakowania samonośne, worki wentylowe, siatki poliolefinowe różnego przeznaczenia. Z kolei w zakładzie w Bielsku – Białej powstają tkaniny z włókien sztucznych, które są wykorzystywane w przemyśle, budownictwie i ogrodnictwie. Taka komplementarność produktów, pozwala w pełni zaspokoić potrzeby klientów firmy.

SKUTECZNY RECYKLING NASZĄ PRZYSZŁOŚCIĄ

W zasadzie trudno spotkać dziś dziedzinę życia czy przemysłu, gdzie nie byłyby obecne produkty Grupy Marma. Firma oferuje wyroby dla ogrodnictwa i rolnictwa – folie do prostszych zastosowań, jak okrywanie pryzm kiszonek, aż do skomplikowanych wielowarstwowych folii tunelowych oraz folii specjalistycznych, do ogólnego zastosowania, z nadrukiem, protekcyjne, siatki poliolefinowe – trwałe, lekkie, niekorodujące, sprawdzające się jako ogrodzenia, zabezpieczenia drzew i krzewów, wzmocnienie gruntów skarp i nasypów. Dla meblarstwa, konfekcji (np. do szycia worków, toreb, pojemników), a także ogrodnictwa, rolnictwa, budownictwa oraz górnictwa proponuje tkaniny polipropylenowe. Nie sposób dziś wyobrazić sobie życia bez tworzyw sztucznych. Dlatego w trosce o środowisko Marma Polskie Folie podejmuje poważne badania i wdrożenia technologiczne, aby produkty te były poddawane stuprocentowemu recyklingowi. Obecny trend odchodzenia od jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych (naczynia, sztućce, reklamówki), jest właściwym kierunkiem, jednakże całkowite odejście od plastiku nie jest możliwe. Zbyt wiele segmentów każdej gałęzi przemysłu wykorzystuje tworzywa sztuczne, których nie sposób zastąpić. Ważne by się z nimi umiejętnie obchodzić, skutecznie je odzyskiwać i poddawać pełnemu recyklingowi. Do tego potrzeba dalszej edukacji społeczeństwa, dobrych praktyk w przemyśle i efektywnych technologii.

STAWIAMY NA JAKOŚĆ

Istotą rozumienia jakości jest klient i jego potrzeby. Celem Grupy Marma jest perfekcyjny produkt, stąd też nieustannie firma stara się poznawać i spełniać oczekiwania swoich klientów. Na przykład, produkowane przez Marma Polskie Folie opakowania wpływają na potencjalny sukces wyrobów ich klientów. Jeżeli jakość opakowania byłaby niska to konsekwencje przełożyłyby się nie tylko na Grupę Marma, ale też producentów wyrobów, a w następnej kolejności – konsumentów. Powtarzalność parametrów, utrzymywanie normy, stałe unowocześnienia to założenia, które wynikają z troski i odpowiedzialności za najwyższą jakość. Producenta wspierają w tych działaniach systemy zarządzania jakością ISO 9001, BRC, a także liczne innowacyjne wzory użytkowe oraz nowatorskie rozwiązania patentowe. Kolejnym elementem definiującym jakość, jest to, że działalność Grupy Marma wpływa pozytywnie na środowisko, zarówno w odniesieniu do technologii, jak i przeznaczenia wyrobów, na co stawia od samego początku działalności. Na przykład agrowłókniny, agrotkaniny, czy folie dla rolnictwa i ogrodnictwa produkowane przez Marma Polskie Folie, wspomagają ekologiczne uprawy, poprzez ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zarówno atmosferycznymi, jak i zawartymi w glebie, umożliwiają oszczędzanie wody i minimalizowanie ilości środków ochrony roślin.

DĄŻYMY DO PERFEKCJI

Obecnie niezmiernie ważnym czynnikiem jest utrzymanie zdobytej pozycji na bardzo konkurencyjnym rynku. Przewagę firmy stanowi struktura i charakter, które pozwalają na dużą elastyczność w stosunku do oczekiwań odbiorców oraz szybkość podejmowanych decyzji, a co za tym idzie, realizacji zamówień. Przedsiębiorstwo zajmuje się samodzielnie całym procesem produkcyjnym, dlatego też bierze pełną odpowiedzialność za realizację i terminowość zamówień oraz jakość produktów. Marma Polskie Folie nieustannie dąży do tego, aby ich usługi i produkty były perfekcyjne. Wyroby powstające w zakładach produkcyjnych muszą spełniać dzisiejsze oczekiwania rynku, a w wielu przypadkach wręcz je wyprzedzać. Idealny produkt w branży tworzyw sztucznych, to taki, który jest funkcjonalny, spełnia postawione przed nim zadania i jest optymalny pod względem parametrów użytkowych i cenowych. Jest wytworzony z dbałością o środowisko naturalne oraz nadaje się do recyklingu po okresie użytkowania. Dominującym rynkiem Grupy Marma jest przede wszystkim cała Europa, gdzie jest jedyną firmą o tak szerokim spektrum produktowym. Odbiorcami są najbardziej znaczące na świecie firmy wielu branż. Surowcem do produkcji jest granulat, który pozyskuje na zasadach stałej współpracy ze światowymi firmami petrochemicznymi, a także rodzimą Płocką Petrochemią. Polipropylen czy polietylen jest produktem ubocznym przy rafinacji ropy naftowej, więc działalność firmy przyczynia się do zmniejszania ilości potencjalnych odpadów, które mogłyby trafić do środowiska. To kolejny ważny aspekt ekologiczny działalności Marma Polskie Folie.

KONSUMENT JEST NAJWAŻNIEJSZY

W branży przetwórczej, jeśli chce się oferować produkty dla budownictwa, ogrodnictwa, rolnictwa oraz opakowania, innowacyjność firmy i wyrobów musi być w genach. Inaczej nie sposób myśleć o jakości i o zadowoleniu klientów. Dlatego od początku działalności firma stawia na jakość, innowacyjność oraz ciągły rozwój oferty produktowej. Celem, jest wdrażanie nowoczesnych, użytkowych rozwiązań, które mają ułatwić pracę oraz życie. Marma Polskie Folie systematycznie sprawdza też w praktyce, czy wprowadzone nowatorskie rozwiązania spełniają oczekiwania klienta. W swoich projektach stawia na funkcjonalność i proste, ale przy tym estetyczne rozwiązania. Jeśli folia służy do produkcji opakowań, to jest to istotny element sprzedażowy. Mając aktywizować zaufanie konsumenta, muszą być atrakcyjne wizualnie, wzbudzać pozytywne odczucia i zainteresowania. Dlatego też wspólnie z klientem, Marma Polskie Folie, pracuje nad pełnym, dostosowaniem wyglądu i funkcjonalności opakowań do potrzeb konsumentów. Musi w tym zakresie uwzględnić szereg czynników, w tym tzw. parametry barierowe, które mają decydujący wpływ na przydatność danego produktu, np. jego świeżość, smak czy aromat.

PRZEDE WSZYSTKIM ROZWÓJ

Innowacja to przede wszystkim nowe i nowoczesne technologie, nad którymi pracują laboratoria Grupy Marma oraz własne ośrodki badawczo rozwojowe, które stworzyli przy zakładach w Kańczudze, Nowej Dębie, Kędzierzynie – Koźlu i Wilkowicach. Grupa Marma jest znaczącym pracodawcą, zatrudnia około tysiąca osób, co stanowi duże wyzwanie, odpowiedzialność i jest silnie osadzona w koncepcji CSR. Dbałość o pracowników i ich rozwój to jeden z najważniejszych priorytetów w strategii biznesowej firmy. Kładzie duży nacisk na progres swojego personelu organizując szkolenia ogólne i specjalistyczne, również za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, gdzie pracownicy produkcyjni mają możliwość nabycia wiedzy na najnowocześniejszych urządzeniach i liniach technologicznych. Szkolenia w branży przemysłu tworzyw sztucznych są priorytetowe. Z uwagi na szybko zmieniające się rozwiązania technologiczne, których tempo jest porównywalne do progresu rynku IT. Odpowiedzialność społeczna w firmie to nie jest chwilowa moda czy trend. Od początku działalność Marma Polskie Folie stara się bardzo aktywnie działać na rzecz lokalnej społeczności, zwłaszcza w zakresie promocji i wsparcia sportu. Wspiera finansowo zawodników indywidualnych i kluby sportowe. Zakres działań CSR jest bardzo szeroki, m.in. przedsiębiorstwo finansowało budowę Domu Polskiego dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. Ponadto aktywnie działa w obszarze poszukiwań alternatywy dla ograniczenia użycia folii PET, która jest stosowana na szeroką skalę w przemyśle i zagraża w znaczącym stopniu środowisku, a wszystkie procesy technologiczne i produkcyjne Grupy Marma obejmują ekologiczne rozwiązania, eliminujące negatywny wpływ ich działalności na środowisko.