Rosja musi wypłacić byłym akcjonariuszom koncernu JUKOS 1,8 miliarda euro. Taką decyzję podjął Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. To drugi, w tym tygodniu werdykt międzynarodowego sądu niekorzystny dla Moskwy.

Kilka dni temu, Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom JUKOSU 50 miliardów euro odszkodowania. Moskwa zapowiedziała apelację i dała do zrozumienia, że nie zamierza zastosować się do werdyktu. Haski Trybunał uznał, że koncern naftowy, którym zarządzał Michaił Chodorkowski, został zniszczony z pobudek politycznych.

Tak jak sam Chodorkowski również trafił do łagru ponieważ naraził się elitom politycznym związanym z Kremlem. Do 50 miliardów euro zasądzonych w Hadze, prawie 2 miliardy dołożył strasburski Trybunał Praw Człowieka. Łacznie byli akcjonariusze upadłego koncernu JUKOS powinni otrzymać od Rosji 52 miliardy 100 milionów euro.

Rosja: wyrok w sprawie JUKOSu niesprawiedliwy

Wyrok w sprawie JUKOS-u jest niesprawiedliwy. Tak rosyjskie Ministerstwo Finansów skomentowało orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazał Moskwie wypłacenie 1 miliarda 866 milionów euro rekompensaty byłym akcjonariuszom koncernu JUKOS. To drugi już w tym tygodniu wykrok, w tej sprawie niekorzystny dla Rosji.

Niedawno Moskwa została zaskoczona werdyktem Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, który nakazał wypłacić byłym akcjonariuszom JUKOS-u rekompensatę w wysokości 50 miliardów euro. Dziś strasburski Trybunał Praw Człowieka dołożył kolejną kwotę, to jest 1 miliard 860 milionów euro, a także dodatkowo 300 tysięcy euro odsetek i zwrotu kosztów procesowych. Obie decyzje zostały krytycznie przyjęte przez rosyjskie Ministerstwo Finansów. Wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiadał, że Moskwa będzie odwoływać się od tego typu werdyktów. Z komentarzy, które pojawiły się w rosyjskich mediach wynika, że Rosja nie zamierza płacić nałożonych na nią, przez międzynarodowe sądy zobowiązań. W obu przypadkach sędziowie doszli do wniosku, że sprawa JUKOS-u nosiła charakter „ataku politycznego”.