Reklama
Jak mówił w grudniowym wywiadzie dla DGP wiceminister rozwoju pracy i technologii Marek Niedużak, fundacja będzie rozwiązaniem dla dużych i średnich przedsiębiorców. W dużej mierze tych, którzy dziś mają już stworzone różne wehikuły prawne poza Polską. Kluczową kwestią, wymagającą kompromisu z Ministerstwem Finansów, jest model opodatkowania takich fundacji. Jak wskazywał wówczas wiceszef MRPiT, problematyczna w projekcie jest kwestia zachowku. Zapowiadał, że w projekcie znajdzie się możliwość zrzeczenia się zachowku oraz możliwość rozłożenia go na raty. Wypłaty z fundacji rodzinnej dla danej osoby będą pomniejszały należny jej zachowek. – Gdybyśmy w ogóle nie zajęli się tą kwestią, rzeczywiście mógłby pojawić się problem. Część beneficjentów – spadkobierców – mogłaby zażądać zachowku, co w praktyce doprowadziłoby do zamknięcia fundacji rodzinnej. Nasze założenie jest takie, by pogodzić często przeciwstawne interesy: z jednej strony nie można odebrać praw przysługujących spadkobiercom, ale z drugiej strony nieracjonalne byłoby też dopuszczenie do sytuacji, w której niechęć jednej strony powodowałaby konieczność likwidacji fundacji rodzinnej – tłumaczył. Oceniał też, że w pełni realne jest to, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2022 r.
Na Polski Nowy Ład składać się mają również m.in. projekt ulgi na produkcję (pierwotnie ulga na automatyzację i robotyzację) oraz zmiany w prawie zamówień publicznych, których głównym celem ma być wzmocnienie rodzimych firm startujących w przetargach. Niedawno na naszych łamach przedstawiciele rozwoju informowali, że w PNŁ znajdzie się też rozwiązanie dotyczące mieszkalnictwa. Zapewne będzie częścią filaru Rodzina i dom w centrum życia. Ma być to wsparcie – w formie dopłat lub gwarancji – dla osób, którym brakuje pieniędzy na własny wkład do kredytu, wkład do spółdzielni mieszkaniowej czy partycypację w budownictwie społecznym.
Według deklaracji premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić Polski Nowy Ład w najbliższą sobotę. Na program ma się składać wiele propozycji, według niektórych nawet ponad 100. Jego szczegółowe rozwiązania w kolejnych dniach będą prezentować poszczególni ministrowie i wiceministrowie. Część z tych rozwiązań miała tworzyć, zapowiadany w DGP we wrześniu, pakiet ponad 20 zmian i uproszczeń podatkowo-regulacyjnych. Miały być one ogłoszone jesienią i pomóc przyciągać do Polski kapitał oraz wspierać rodzimy biznes w rozwoju i ekspansji zagranicznej.