Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach, podał bank centralny w komunikacie. O godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

Oznacza to, że podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi (od 4 lipca 2013 r.) 2,50%. Decyzja ta jest zgodna z konsensusem rynkowym. Jednak ankietowani przez agencję ISBnews analitycy różnią się wyraźnie co do spodziewanej dalszej ścieżki stóp procentowych - niektórzy sądzą, że już na obecnym posiedzeniu (lub we wrześniu) może dojść do obniżki stóp o 25 pb. Większość jednak uważa, że poziom stóp procentowych nie zmieni się w tym roku, natomiast w przyszłym roku (według najczęstszej oceny - w II półroczu) możemy zobaczyć dwie podwyżki stóp po 25 pb.

Według większości ankietowanych analityków, RPP może zupełnie zrezygnować z "forward guidance" dotyczącego swojej polityki. RPP utrzymała w czerwcu stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna (wynoszącą 2,5%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku). Rada napisała w swoim komunikacie, że według jej oceny stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie do końca III kw. br., nieco zmieniając stanowisko z poprzednich miesięcy, gdy pisała, że "stopy procentowe NBP powinny pozostać niezmienione w dłuższym okresie, tj. co najmniej do końca trzeciego kwartału br."

Oznacza to, że brzmienie komunikatu lekko zmieniło się w porównaniu do dokumentu z maja i kwietnia, jednak utrzymano w nim termin obowiązywania "forward guidance" - do końca III kw. br. W marcu RPP mówiła o utrzymaniu parametrów polityki pieniężnej bez zmian co najmniej do połowy br. Rada zmieniła także swoje zdanie dotyczące presji inflacyjnej, oceniając, że pozostanie ona "bardzo niska", wobec "ograniczona" w poprzednich komunikatach.

Już na konferencji prasowej po czerwcowym posiedzeniu prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka informował, że Rada nie wyklucza modyfikacji swojej polityki jeszcze w tym roku. Dodał jednak, że nie jest w stanie powiedzieć, jak procentowo kształtują się szanse na tegoroczną podwyżkę lub obniżkę stóp.