Ponad pół tysiąca nowych miejsc pracy i inwestycje wartości przeszło 650 milionów złotych. To zapowiedzi firm, które uzyskały nowe pozwolenia na prowadzenie działalności w kilku specjalnych strefach ekonomicznych w całym kraju.

Sześć nowych zezwoleń wydała Kostrzyńsko-Słubicka SSE. Inwestycje mają kosztować 71 milionów złotych i stworzyć co najmniej 201 miejsc pracy. Zatrudnienie co najmniej 30 osób zapowiadają firmy, które otrzymały kolejne pozwolenia na działalność w strefie suwalskiej. Wartość ich inwestycji to 245 milionów złotych.

W Suwałkach swoją działalność zamierza rozszerzyć firma Malow. Jak powiedział IAR jej właściciel Henryk Owsiejew, oprócz tradycyjnej produkcji mebli z metalu planuje ona wejście w nowy segment - infokiosków. Ich produkcja ma rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku. Pierwsza inwestycja powstanie też w podstrefie Łomża, gdzie powstanie zakład zajmujący się produkcją elementów meblarskich.

201 miejsc pracy powstanie dzięki inwestycjom opiewającym na 278 milionów złotych w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EUROPARK-WISŁOSAN. Zarząd udzielił ostatnio siedmiu nowych zezwoleń, które pozwolą na rozbudowę lub budowę nowych zakładów w Radomiu, Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Nowej Dębie i Jaśle.

Dwa nowe zezwolenia na inwestycje wydał zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego. Jedno z nich otrzymała firma Fideltronik, która w Suchej Beskidzkiej wybuduje innowacyjną linię produkcyjną podzespołów elektronicznych. Obie inwestycje w KPT opiewają na 60 milionów złotych i przyniosą 80 nowych miejsc pracy.

Nowa inwestycja pojawi się także w Starachowickiej SSE. Do końca 2017 roku powstanie nowy zakład produkcji i regeneracji oprzyrządowania dla producentów płytek ceramicznych.

Dzięki inwestycji wartej 5 i pół miliona złotych, w zakładzie, który obecnie zatrudnia 27 osób, zostanie utworzonych 5 nowych miejsc pracy.