Społeczna odpowiedzialność firm i zrównoważony rozwój nie rozpoczęły się w momencie zdefiniowania tych pojęć. Dla KGHM to element strategii i korporacyjnej kultury od dziesięcioleci.

Miedziowy gigant od początku pandemii pomagał służbie zdrowia w walce z wirusem. KGHM przekazywał i nadal przekazuje pracownikom służby zdrowia środki i materiały ochrony osobistej, finansuje zakupy sprzętu medycznego dla szpitali, zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w Polsce. Należąca do GK KGHM spółka NITROERG błyskawicznie rozpoczęła produkcję i dystrybucję Nitroseptu – płynu do dezynfekcji, który był szczególnie potrzebny w pierwszej fazie walki z pandemią. Materiały i środki ochronne trafiły również do szkół, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji publicznych zaangażowanych w walkę z koronawirusem. W drugiej fali pandemii, zgodnie z dyspozycją rządu KGHM zaangażował się w utworzenie na Dolnym Śląsku trzech szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Działania KGHM Polska Miedź S.A. w pandemii wpisują się w strategię i wartości firmy, które opierają się na współpracy i poczuciu odpowiedzialności za pracowników, społeczności lokalne i partnerów biznesowych. Miedziowy gigant dba o bezpieczeństwo i prawa pracownicze. Firma posiada wiele programów wsparcia i doskonalenia zawodowego załogi, takich jak dofinansowanie studiów wyższych czy podyplomowych. Spółka współpracuje z szeregiem uczelni wyższych na Dolnym Śląsku i w całej Polsce.

Dialog lokalny to podstawa

Firma o takiej skali produkcji nie mogłaby sprawnie funkcjonować, gdyby nie była dobrze oceniana przez lokalne społeczności, zarówno w Polsce, jak i za granicą, gdzie KGHM również prowadzi działalność wydobywczą i przetwórczą. Podstawą dobrosąsiedzkich stosunków jest dialog, który pozwala uniknąć nieporozumień i konfliktów, a przede wszystkim rozpoznać wzajemne potrzeby i zdefiniować wspólne cele. Przedstawiciele spółki uczestniczą w spotkaniach, sesjach rad miejskich i wydarzeniach organizowanych przez samorządy. Efektem są porozumienia i inicjatywy, które podnoszą standard życia mieszkańców. Miedziowa spółka sponsoruje wydarzenia organizowane przez gminy oraz finansuje poprzez Fundację KGHM Polska Miedź wiele lokalnych działań, np. wyjazdy dzieci na kolonie letnie i zimowe, zielone szkoły czy wyjścia na baseny. W ramach porozumień z gminami Rudna i Grębocice dofinansowana została m.in. opieka zdrowotna, sanatoria dla dorosłych, rewitalizacja parków i miejsc do wypoczynku oraz zabezpieczenie rzek, gleb i upraw przed szkodliwym wpływem przemysłu. Współpraca ze społecznościami lokalnymi dotyczy także alternatywnych rozwiązań zaopatrzenia w energię cieplną, poprawy dostępu do internetu i zasięgu telefonii komórkowej oraz rozwoju elektromobilności. Strategia grupy KGHM zakłada, że do końca 2030 r. 50 proc. jej zapotrzebowania na energię elektryczną będzie pochodzić ze źródeł własnych, w tym zeroemisyjnych. Skorzystać mają na tym również lokalne społeczności. W listopadzie br. Firma i 15 samorządów z Zagłębia Miedziowego podpisały list intencyjny, dotyczący wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii w Zagłębiu Miedziowym.

Kultura wzajemnego wsparcia

W centrum działań związanych z CSR są jednak ludzie, a wszczególności rodzina, dzieci i osoby starsze. To element historiifirmy, która z racji trudnych warunków pracy pod ziemią wykształciławłasny model pomocy i wzajemnego wsparcia. M.in.z tego powodu KGHM zaangażował się w Solidarnościowy KorpusPomocy Seniorom. Dzięki wolontariuszom i pracownikomsamorządowym uda się pomóc ponad28 tys. osób na Dolnym Śląsku. Przygotowywanesą dla nich paczki z darami,posiłki, środki ochrony osobistej oraz kartki świąteczne, wszystko o wartości niemal 400 tys. zł. KGHM zainicjował również kampanię społeczną „Miedź Rodzinę” mającą na celu poszukiwanie rodziców zastępczych dla najmłodszych mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Zaangażowały się w nią wszystkie samorządy powiatowe oraz wiele firm z regionu. Udało się już znaleźć kilkanaście małżeństw, które obecnie szkolą się pod kątem rodzicielstwa zastępczego. Dzięki zaangażowaniu pracowników firmy placówki opiekuńcze otrzymają również pomoc finansową.

Sztuka mądrego przywództwa

Wspierając edukację dzieci, KGHM współfinansuje przez wolontariatkompetencyjny dyrektorów szkół Zagłębia Miedziowegow ramach Akademii Przywództwa Liderów Oświaty APLO.Jednym z filarów programu jest mentoring, prowadzony przezprzedstawicieli zarządów miedziowych spółek i dyrektorównaczelnych KGHM Polska Miedź. Dzięki tej unikalnej na skalęświatową koncepcji kadra zarządzająca w edukacji ma możliwośćzdobycia kompetencji na poziomie zarezerwowanym dotąd dlanajwyższego szczebla zarządzającego w biznesie.KGHM dba też o bezpieczeństwo cyfrowe dzieci. Spółka udostępniła350 szkołom i przedszkolom w regionie poradnik „Dzieciw wirtualnej sieci. Jak chronić dziecko przez zagrożeniami cyfrowegoświata?”. Promując działania prospołeczne i zrównoważonyrozwój, kombinat był też współorganizatorem II DolnośląskiejKonferencji CSR „Zrównoważony Rozwój w Służbie Rodzinyi Człowieka”, w której udział wzięło ponad 300 uczestników.– Dla KGHM i realizowanej w firmie strategii człowiek jestnajważniejszy. Naszą ambicją jest takie zarządzanie, które pozwalazałodze na efektywność w pracy i jednocześnie satysfakcjonująceżycie rodzinne oraz społeczne – podsumowuje MarcinChludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.

ikona lupy />
Materiały prasowe