statystyki

Deflacja zagląda nam w oczy

autor: Marek Chądzyński16.06.2014, 08:05; Aktualizacja: 16.06.2014, 08:39
Europie i Polsce może grozić scenariusz japoński: deflacja ze stagnacją.

Europie i Polsce może grozić scenariusz japoński: deflacja ze stagnacją.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Po zaskakująco niskiej inflacji w maju ekonomiści nie mają wątpliwości: tego lata po raz pierwszy w historii III RP zaliczymy spadek rocznego wskaźnika cen poniżej zera

GUS policzył, że w maju ceny były o 0,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. Eksperci spodziewali się raczej, że inflacja sięgnie 0,5 proc.

Inflacja jest zbyt niska, jeśli wziąć pod uwagę, jak daleko jej dziś do celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.). Od lutego 2013 roku utrzymuje się poniżej dolnej granicy odchyleń od tego celu (czyli jest mniejsza niż 1,5 proc.). Utrzymywanie się zbyt niskich cen nie jest dobre dla gospodarki: np. może hamować wzrost przychodów firm, zniechęcając je do inwestowania.

Maj był kolejnym miesiącem z inflacyjną niespodzianką (wskaźnik obniżył się już w kwietniu), tym razem zawdzięczamy ją niespotykanemu o tej porze roku spadkowi cen żywności. Zwłaszcza warzyw, które potaniały o prawie 7 proc., co eksperci wiążą z dobrą pogodą przyspieszającą i zwiększającą zbiory.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

 • jura(2014-06-16 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  A to znaczy że wartość mojej pracy zacznie rosnąć wbrew woli wszystkich polityków i ekonomistów.W nadchodzących wyborach bym zagłosował na sprawcę tego zjawiska tylko nie wiem kto to.

  Odpowiedz
 • Inflacja -źle, Deflacja - źle(2014-06-16 12:22) Zgłoś naruszenie 00

  W Polsce co by się nie działo zawsze źle.

  Dziwię się, że deflacja pojawia się tak późno albo że wogóle była inflacja zwłaszcza że mało kto w tym Kraju ma pieniądze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane