W tym roku nominowanych w pięciu kategoriach było 15 firm, które spośród 121 zgłoszonych, wybrała Kapituły Nagrody Gospodarczej. Jej przewodniczący Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mówił podczas uroczystości: "Jaki jest klucz do sukcesu? Marzenie, determinacja w jego realizacji i wolność gospodarcza. Pilnujmy jej zatem jak oka w głowie, bo ze wszystkim innym damy sobie radę!".

Prezydent Bronisław Komorowski mówił: "To niezbędne, abyśmy mieli świadomość, że sukces gospodarczy (...) jest efektem mądrej i odpowiedzialnej pracy tych, którzy podejmowali decyzje na szczytach państwa polskiego o wielkiej reformie systemowej, ale przede wszystkim jest dziełem pracy tych, którzy w praktyce tę wolność zabudowywali".

Laureatami poszczególnych kategorii zostali:

Kategoria Innowacyjność: Medicalgorithmics S.A.

Kategoria Obecność na Rynku Globalnym: Delphia Yachts Kot

Kategoria Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu: Grupa Polskie Składy Budowlane S.A.

Kategoria Zielona Gospodarka: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A.

Kategoria Trwały Sukces: SELENA FM S.A.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest uznawana za najcenniejsze wyróżnienie dla przedsiębiorstw, instytutów naukowo - badawczych oraz wynalazców w Polsce. Wyboru najlepszych raz w roku dokonuje Prezydent Polski w pięciu kategoriach: Innowacyjność, Obecność na Rynku Globalnym, Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu, Zielona Gospodarka oraz (od tego roku) Trwały Sukces.

Nagroda Gospodarcza jest kontynuacją Nagród przyznawanych w latach 1998-2005. Prezydent Bronisław Komorowski reaktywował nagrodę i w tym roku przyznał ją po raz czwarty.