Jeszcze w 2012 roku Inspekcja Handlowa alarmowała, że co trzecia sprawdzona przez nią zabawka nie spełnia wymagań. Na szczęście najczęściej o niebezpiecznych zabawkach informują urzędy sami producenci, dystrybutorzy lub sprzedawcy zabawek.

Co kilka miesięcy do urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają zawiadomienia dotyczące groźnych dla życia i zdrowia dzieci zabawek. Oto kilka przykładów niebezpiecznych produktów z ostatnich lat, przed którymi ostrzegał konsumentów Urząd:

- 11 grudnia 2013 roku - Bright Starts „Zawieszka Sensory Zebra” model 9078, dostępna w sprzedaży od lutego 2013 r.

W zabawce wykryto przekroczenie dopuszczalnego poziomu barwników azowych (uwalniających aminy aromatyczne), które działają uczulająco na drogi oddechowe lub skórę oraz stwarzają zagrożenie dla środowiska wodnego .

Klienci, którzy zakupili zabawkę Bright Starts „Zawieszka Sensory Zebra” model 9078 z partii produkcyjnej, której czterocyfrowy numer rozpoczyna się literą „Q” (numer ten umieszczony jest na metce wszystej na spodzie zabawki), powinni niezwłocznie zwrócić zabawkę do sklepu, w którym dokonali zakupu, gdzie otrzymają zwrot kosztów zakupu.

Reklama

- 7 lutego 2012 roku - Carrefour Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że zabawka „Miś w ubranku z pozytywką” marki BABY może stwarzać zagrożenie dla użytkowników.

Spółka poinformowała, że w sytuacji, gdy sznurek od pozytywki zostanie nawinięty na palec, rękę lub nogę dziecka, może wstrzymać swobodny przepływ krwi, na skutek wady mechanizmu naciągającego. Na rynku polskim kampanią objęte były 2304 sztuki zabawek „Miś w ubranku z pozytywką” marki BABY.

- 25 października 2011 roku - Przedsiębiorstwo Decathlon Sp. z o.o. powiadomiło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że hulajnogi OXELO MF 3.6 nie są bezpieczne.

Przedsiębiorca poinformował, że w kierownicy hulajnogi zastosowano zbyt krótką wewnętrzną listewkę, która może stopniowo pękać, a następnie złamać się, co w konsekwencji stanowi zagrożenie dla użytkownika hulajnogi. Wszystkie sklepy Decathlon w Polsce zostały poinformowane o stwierdzonych nieprawidłowościach. Wadliwe produkty, które trafiły do sklepowej sprzedaży były czasowo wycofane z obrotu.

- 5 października 2010 roku - Spółka Mattel Poland powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wycofywaniu wybranych zabawek dla niemowląt marki Fisher-Price, zawierających nadmuchiwane piłeczki.

Na świecie wycofano 3,4 mln szt. zabawek wyprodukowanych w Chinach w latach 2005-2009. W Polsce akcja obejmowała trzy produkty wprowadzone w latach 2006-2009 – tj. 1560 zabawek, z których większość niebyła już dostępna w sprzedaży detalicznej. Zgodnie z informacją przekazaną przez przedsiębiorcę w zabawkach stwierdzono możliwość odpadnięcia zaworu w nadmuchiwanych piłeczkach, będących częścią składową każdego z wyżej wymienionych produktów, co może spowodować ryzyko połknięcia go przez dziecko i w konsekwencji zadławienie się.

- 1 czerwca 2010 roku - Przedsiębiorca HIPO s.j. poinformował Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że zabawki SOFT RACER mogą nie być bezpieczne dla użytkowników z uwagi na przekroczenie dopuszczalnego poziomu zawartości ftalanów.

Ftalany to związki używane w zabawkach jako plastyfikatory. Są substancjami rakotwórczymi i wpływającymi negatywnie na rozrodczość. Łącznie sprzedano ponad 16 800 sztuk takich zabawek.