Automatyczny back-up, udostępnianie plików, praca grupowa na dokumentach, tworzenie subkont – to funkcjonalności chmury cenione przez przedsiębiorców.

Oferty większości wirtualnych serwerów publicznych (m.in. Dropbox, OneDrive, Google Drive) w wersji free sprowadzają się do istotnych, ale jednak ograniczonych funkcjonalności. Rozwiązania profesjonalne, chociaż wiążą się z opłatą, prócz większej pamięci mają również bogatsze możliwości niż jedynie prosty backup systemu i poszczególnych aplikacji. – Dzięki nim można w zasadzie prze-budować lub opracować na nowo strukturę obiegu informacji w firmie, tak aby był łatwiejszy, szybszy, absorbował mniej czasu i wysiłku zarówno zatrudnionych, jak i zarządzających – mówi Adam Satovic, przedsiębiorca wykorzystujący w działalności zawodowej tego rodzaju rozwiązania.

Najważniejsze są pamięć oraz możliwości i zakres backupu. Chmury publiczne na bezpłatnych kontach udostępniają nie więcej niż ok. 5–10 GB przestrzeni dyskowej (najbardziej pojemna jest nowo-zelandzka Mega, która oferuje 40 GB). 10 GB jest wystarczające dla zastosowań osobistych, domowych i rodzinnych, jednak w działalności profesjonalnej to zdecydowanie za mało. Ponadto w większości przypadków tego typu chmury publiczne nie oferują profesjonalnego backupu, a jedynie możliwość przechowywania danych. Użytkownik jest zmuszony ręcznie kopiować swoje dane z komputera na wirtualny dysk, co jest niewygodne i czasochłonne.

Platforma iBard24 notowanej na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych spółki Comarch udostępnia użytkownikom nawet 10 TB (10000 GB) pamięci, z której może korzystać setka użytkowników (konto o pojemności 50 GB przez pierwsze dwa tygodnie można testować za darmo). 10 TB to bardzo duża pojemność, wystarczająca na codzienną archiwizację wszystkich strategicznych danych dużego koncernu prowadzącego działalność na wielu, czasem bardzo różniących się od siebie, obszarach (sprzedaż detaliczna, hurtowa, zarządzanie, kontrahenci itp.). Tym, co wyróżnia iBard24, jest fakt, że przedsiębiorca posiadający kilkadziesiąt komputerów nie musi kupować osobnego konta dla każdego z urządzeń. W iBard24 można tworzyć kopie zapasowe danych z wielu komputerów w ramach jednego konta jedynym ograniczeniem jest wielkość wykupionej pamięci. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu systemu subkont, gdzie każdemu pracownikowi możemy przydzielić określoną część przestrzeni dyskowej.

W nieco mniejszym, ale i tak dużym zakresie platforma iBard24 wykorzystywana jest np. w firmie Kreisel Technika Budowlana. Od niemal trzech lat każdej nocy na konto przedsiębiorstwa w chmurze Comarchu przesyłane są kluczowe dane dotyczące aktualnej sprzedaży, kontrahentów, stanów magazynowych, logistyki itp. – Stosujemy podwójną archiwizację: jedna wersja trafia do naszej wewnętrznej pamięci, druga – na iBard24 – mówi Dawid Kubas, główny informatyk Kreisel Technika Budowlana. – To bezpieczne i bardzo wygodne rozwiązanie. Na iBard24 backup wykonywany jest automatycznie.

Przedsiębiorstwo, które zatrudnia obecnie 334 osoby i jest jednym z czołowych producentów chemii budowlanej w Polsce, korzysta przy tym z konta na serwerach Comarchu w wersji z pamięcią o pojemności zaledwie 50 GB. – Na razie jest wystarczające, chociaż „pod korek” – twierdzi Dawid Kubas. – Dlatego przygotowujemy się do wejścia na wyższy poziom z dwa razy większą pamięcią – o pojemności 100 GB.

Ale także inne funkcjonalności profesjonalnej chmury są cenione przez przedsiębiorców. Szczególnie użyteczna może być usługa udostępniania dokumentów. Dzięki niej na jednej aplikacji (na przy-kład arkuszu Excel) mogą pracować kolejno różne, nieraz oddalone od siebie osoby, nieprzebywające aktualnie w siedzibie firmy. Po zakończeniu wprowadzania zmian (poprawek, dodatków, dopisków itp.) użytkownik pozostawia plik w chmurze, dzięki czemu po chwili ma do niego dostęp kolejna osoba z dowolnego urządzenia, jak np. komputer, tablet czy smartfon. Dzięki możliwości dodawania komentarzy wspólna praca użytkowników na plikach jest wygodna i prosta. Dodatkowo ciągłość pracy zapewnia system komunikatów, który informuje użytkownika o udostępnionym nowym dokumencie. Dokument jest przy tym bezpieczny. Pracować nad nim mogą tylko ściśle zdefiniowani pracownicy przedsiębiorstwa. Na iBard24, prócz standardowego udostępniania, możliwe jest nawet two-rzenie grup uprawnień, czyli opracowanie swoistej mapy pracowników mających dostęp do poszczególnych rodzajów aplikacji czy dokumentów. Nie ma zatem niebezpieczeństwa, że znajdujący się w chmurze plik zawierający na przykład wyciąg z listy płac czy dane strategicznego partnera biznesowego trafi w niepowołane ręce, co może zaszkodzić nie tylko interesom firmy, lecz także stanowić złamanie prawa dotyczącego ochrony danych osobowych.

– Dla osób zarządzających użyteczna jest również możliwość śledzenia na bieżąco zmian wprowadzanych z poziomu poszczególnych stacji roboczych czy przez użytkowników z dostępem w ramach grup uprawnień – mówi Dawid Kubas z firmy Kreisel Technika Budowlana. – iBard24 jest platformą jasną, przejrzystą, z prostym, intuicyjnym interfejsem.

Partner opracowania:

ikona lupy />