Jeszcze do niedzieli, rolnicy ze strefy buforowej mają szanse sprzedając świnie, uzyskać unijną rekompensatę - powiedział IAR minister rolnictwa.

Marek Sawicki przypomina, że pierwotnie akcja interwencyjna związana z afrykańskim pomorem świń, miała zakończyć się dziś. Tymczasem unijne rozporządzenie zmieniające granice strefy buforowej, wejdzie w życie w poniedziałek i dopiero od tego dnia, skup z dopłatą nie będzie już możliwy.

Według ministra, do tej pory skupiono około 40 tysięcy świń. Marek Sawicki apeluje do rolników, by nie zwlekali z decyzją o sprzedaży tuczników. "Najpierw rolnicy płakali, że minister wnioskował o zbyt małe rekompensaty. Komisja Europejska zgodziła się na dopłaty do 20 tysięcy ton. Teraz mam obawy, że te dofinansowanie nie wykorzystamy nawet w 50 procentach" - powiedział Sawicki.

Unijna dopłata wynosi niespełna 36 euro za tucznika o wadze 100 kilogramów. Marek Sawicki już wcześniej deklarował, że nie ma na razie żadnej potrzeby wygaszania produkcji w strefie buforowej, ponieważ nie ma ani jednego przypadku afrykańskiego pomoru w stadzie świń w Polsce. Strefa buforowa została wyznaczona po wykryciu wirusa u dwóch padłych dzików w pobliżu białoruskiej granicy. Obejmuje ona 7 powiatów: 4 w województwie podlaskim, dwa w lubelskim i jeden w mazowieckim.