Wskaźnik ogólnego klimatu w przetwórstwie przemysłowym ukształtował się w marcu na poziomie plus 5 pkt, czyli wzrósł o 2 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14% (przed miesiącem odpowiednio 18% i 15%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Oceny bieżącej produkcji są korzystne, natomiast portfela zamówień – mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne, lepsze od formułowanych w lutym" - czytamy w komunikacie.

Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie, ale jej prognozy wskazują na możliwość poprawy. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać, podano również.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci urządzeń elektrycznych (plus 18 – spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 17 – spadek o 1 pkt proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 17 – spadek o 3 pkt proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (plus 17 – spadek o 2 pkt proc.), wyrobów farmaceutycznych (plus 16 – spadek o 3 pkt proc.).

Negatywnie koniunkturę oceniają jedynie producenci odzieży (minus 11 – wzrost o 2 pkt proc.), poinformował również GUS.