"Analitycy MG prognozują, że w marcu 2014 r., przy braku różnic w ilości dni roboczych w porównaniu z marcem 2013 r., wzrost produkcji przemysłowej powinien nieznacznie przyśpieszyć i powinien przekroczyć 6%. Eksperci MG podtrzymują także wcześniejsze prognozy o 5-proc. wzroście produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.
Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych zwiększyła się w lutym br. o 5,3% r/r. Konsensus 17 analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wynosił 6,3% r/r. Resort gospodarki spodziewał się wzrostu o 4,5% r/r.
"Po sześciu kwartałach spadku, także budownictwo powinno odnotować wzrost w ujęciu rocznym w pierwszym kwartale, choć po części będzie to wynikiem korzystnych warunków meteorologicznych" - czytamy dalej w komentarzu.
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych zwiększyła się w lutym br. o 14,4% r/r wobec konsensusu na poziomie 3,7% r/r.
Analitycy bankowi uważają, że choć produkcja przemysłowa wzrosła w lutym nieco wolniej niż oczekiwano, to jej dynamika (i tak wyższa niż w styczniu) potwierdza postępowanie ożywienia gospodarczego, a głębsza niż oczekiwana deflacja cen producentów dowodzi, że wzrost PKB pozostaje wciąż bezinflacyjny.