Na duże straty narażeni są eksporterzy polskiej wieprzowiny do Chin. Chińskie władze w związku z afrykańskim pomorem świń zakazały jej importu 24 lutego. W tym czasie jednak w drodze do Państwa Środka było już wiele kontenerów z polskim mięsem.

Chodzi co najmniej o 900 ton polskiej wieprzowiny, która obecnie znajduje się w chińskich portach. Już teraz wiadomo, że 43 kontenery zostaną zawrócone do Polski. Podróż drogą morską z Europy do Chin zajmuje ponad 40 dni. Chińskie władze będą zawracały wszystkie kontenery z polską wieprzowiną odprawione po 13 lutego. Te, które zostały odprawione przed tą datą, będą mogły trafić do chińskich kontrahentów.

Jak poinformowała ambasada Rzeczpospolitej w Pekinie, polskie władze starają się o cofnięcie zakazu handlu polską wieprzowiną w Chinach. Ten temat w rozmowie telefonicznej z premierem Chin Li Keqiangiem poruszył wczoraj premier Donald Tusk. Do cofnięcia zakazu jeszcze jednak daleka droga. Najpierw nasz kraj ponownie będą musieli odwiedzić inspektorzy weterynaryjni z Chin.